Po ilu kilometrach, trzeba wymienić olej w aucie?

Blog

Co ile kilometrów należy wymieniać olej w samochodzie?

Będąc kierowcom, jesteś zmuszony nieustannie aktualizować swoją wiedzę. Taki upgrade przydaje się na przykład, by uniknąć mandatu czy punktów karnych. Zmieniają się jednak nie tylko przepisy drogowe. Bardzo dynamicznie rozwija się sama motoryzacja. Producenci stosują nowe rozwiązania, by ulepszać swoje samochody. Te innowacje warunkują zmianę zaleceń dotyczących codziennej eksploatacji pojazdów mechanicznych.

Również ekologia nie pozostaje bez wpływu na motoryzację. Na producentów nakłada się różnego rodzaju obwarowania, np.: dotyczące wydłużenia okresu wymiany oleju silnikowego. Dziś sprawdzimy, co zmieniło się w kwestii: co ile wymieniać olej w aucie? Zweryfikujemy po ilu kilometrach, trzeba wymienić olej w aucie oraz czy wymieniać olej co roku? Co mówią eksperci? 

 

 

Olej w samochodzie. Czy należy go zmieniać i w jakim celu?

Zacznijmy zatem od początku... I odpowiedzmy sobie na pytanie: czym w ogóle jest olej silnikowy i jak działa? Olej silnikowy to mieszanina oleju bazowego oraz dodatków uszlachetniających. To jeden z najważniej szych płynów stosowanych w samochodach. Wykorzystuje się go do zmniejszenia tarcia i obciążenia pracujących części silnika. Jego głównym zadaniem jest chłodzić napinacze i inne ważne części silnika, a także chronić wspomniane elementy przed korozją.

Podczas codziennej eksploatacji, płyny w samochodzie, w tym także olej silnikowy, zużywają się oraz starzeją. Tracą wówczas swoją objętość i właściwości, niezbędne, by utrzymać silnik i cały układ napędowy w dobrej kondycji. Kierowcy zwykli mawiać, że auto bierze olej. Dlatego ci rozważni, kontrolują jego poziom i uzupełniają braki regularnie, by ustrzec się kosztownych awarii. Bez wystarczającej ilości tego płynu silnik może zatrzeć się już po kilku minutach od uruchomienia samochodu. 

Dlaczego wymiana oleju jest ważna dla dobrego funkcjonowania samochodu?

Olej jest głównym składnikiem smarowania silników samochodowych. Jego regularna wymiana pozwoli zapewnić optymalną temperaturę silnika, a to bezpośrednio przekłada się na prawidłowe funkcjonowanie podzespołów i poszczególnych elementów. Dodatkowo regularna wymiana oleju może przedłużyć żywotność silnika poprzez usuwanie szkodliwych produktów spalania oraz innych zanieczyszczeń, które mogą się osadzać wewnątrz silnika. Ponadto stosowanie czystego i dobrego jakościowo oleju wpływa na redukcję oporów tocznych wewnątrz silnika, a tym samym obniża emisje szkodliwych substancji do atmosfery.

 

Czy należy regularnie go zmieniać?

Podczas codziennej eksploatacji auta, jedną z istotniejszych czynności jest pilnowanie poziomu oleju silnikowego. Równie ważne jest, aby regularnie wymieniać olej w samochodzie. Jest on bezpośrednio odpowiedzialny za prawidłowe funkcjonowanie silnika i jego oszczędność paliwa oraz trwałość. Regularna wymiana oleju sprawi też, że nasz samochód będzie mniej podatny na uszkodzenia mechaniczne. Wymiana oleju w samochodzie jest prostą i szybką czynnością. Możemy zrobić to sami lub udać się do warsztatu. Cena za usługę jest relatywnie niewielka (300-350 zł wymiana wraz z olejem i filtrami), szczególnie w porównaniu do kosztów naprawy uszkodzonego silnika.

Co ile wymiana oleju silnikowego?

Częstotliwość wymiany oleju zależy od kilku czynników, takich jak typ samochodu, rocznik, przebieg, a nawet rodzaj użytego oleju. Głównym wyznacznikiem co ile wymieniać olej w aucie jest książka serwisowa naszego samochodu. Zalecenia producenta dotyczące wymiany oleju znajdziemy też w instrukcji obsługi lub na tabliczce znamionowej samochodu. Producenci nowych samochodów wydłużają okres wymiany oleju silnikowego nawet do 30 tys. km, zalecając tym samym stosowanie olejów Long Life, które mają przedłużoną żywotność. 

Jednak teoria nie zawsze idzie w parze z praktyką. Bardzo często okazuje się, że 20 tys. km przebiegu to za dużo dla naszego silnika. Najlepszym sposobem na określenie optymalnego planu wymiany oleju jest skonsultowanie się z serwisantem lub przedstawicielem dilera, który może pomóc Ci obliczyć idealny harmonogram i sugerować najbardziej odpowiedni rodzaj oleju dla Twojego pojazdu.

Po ilu kilometrach trzeba wymienić olej?

W świecie motoryzacji funkcjonują równolegle dwie teorie określające, co ile wymiana oleju powinna być przeprowadzana. Pierwsza z nich mówi, że olej silnikowy należy wymieniać raz w roku niezależnie od przebiegu, najlepiej podczas okresowego badania technicznego. Zwolennicy drugiej teorii głoszą, że wymienić olej należy po przejechaniu określonego dystansu, około 10 -15 tys. km. 

Obie szkoły mają rację bytu i nie wykluczają się wzajemnie. W większości przypadków odpowiednim rozwiązaniem jest kontrolowanie poziomu oleju co 5000-7000 km lub wizyta kontrolna w warsztacie raz do roku. Zarówno kierowcy, jak i mechanicy twierdzą, że najważniejsza jest intuicja i regularne sprawdzanie poziomu oleju. Przyda się też znajomość swojego samochodu. 

Po ilu kilometrach trzeba wymienić olej? Jeśli użytkujesz swój pojazd intensywnie, poruszasz się autem sportowym, bądź terenowym lub jeździsz dużo na krótkich miejskich trasach, często stojąc w korkach – wymianę oleju powinieneś wykonywać częściej (10-15 tys. km). Silnik eksploatowany stosunkowo łagodnie, głównie na dłuższych dystansach powinien mieć świeży olej co 15-20 tys. km. Bardzo ważne jest również dobranie odpowiedniego rodzaju i lepkości oleju do naszego modelu samochodu.

Czy wymieniać olej co roku?

Wymiana oleju silnikowego raz do roku to prosta i łatwa do zapamiętania reguła, zwłaszcza gdy nie jesteś kierowcą-pasjonatem, a swojego samochodu nie eksploatujesz nadmiernie. Z corocznej wymiany oleju nie powinni też unikać użytkownicy tzw. olejów Long Life, a także ci kierowcy, którzy regularnie dolewają olej. Tego typu płyny mają tendencję do zanieczyszczania się i starzenia. Jeśli zatem rzadko korzystasz z auta, także musisz pamiętać o wymianie olejku przynajmniej raz w roku. Podczas przeglądu technicznego samochodu na stacji kontroli pojazdów, fachowcy dobiorą odpowiedni rodzaj oleju i filtry, które zadbają o silnik i układ napędowy samochodu. 

Jeśli jesteś posiadaczem nowego samochodu, po ilu kilometrach trzeba wymienić olej, podpowie Ci elektronika. Producenci nowoczesnych aut powszechnie stosują specjalne czujniki na bieżąco badające kondycję oleju. Warto jednak pamiętać, że czasem nawet systemy zawodzą, dlatego pamiętaj, że olej w samochodzie dla własnego bezpieczeństwa, warto wymienić raz w roku.

Również w wypożyczalni samochodów dbamy o regularną wymianę oleju silnikowego w pojazdach naszej floty. Skrupulatnie terminów pilnują pracownicy działu technicznego, którzy odpowiadają za niezawodny stan naszych pojazdów. A wszystko w trosce o Twoje bezpieczeństwo, gdy korzystasz z naszych usług. Jeśli zatem lubisz mieć spokojną głowę w podróży, rezerwuj auto w Kaizen Rent i ruszaj w trasę,  nie martwiąc się co ile wymieniać olej.

Co się stanie, gdy nie wymienimy oleju na czas?

Zaniechanie wymiany oleju lub odkładanie jej w nieskończoność może spowodować poważne uszkodzenia silnika. Nieregularna wymiana oleju zmniejsza skuteczność  jego pracy i pojawiają się osady, które mogą prowadzić do blokowania filtrów, przyczyniając się do szybszego zużycia silnika. Dlatego ważne jest, aby systematycznie wymieniać olej – według zaleceń producenta lub stosując jedną z wyżej przytoczonych zasad. 

Podsumowując, regularna wymiana oleju ma bardzo ważny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie i trwałość silnika. Powinna być ona rutynowo wykonywana co 12 miesięcy lub po przejechaniu 10-15 tys. km. Pamiętaj też o odpowiednim oleju dla twojego auta. Nie mieszaj olejów mineralnych z syntetykami.

Chcesz dowiedzieć się więcej o rodzajach olejów silnikowych lub dynamicznej wymianie oleju, zapraszamy do lektury naszego bloga. 

Komentarze (0) Pokaż komentarze

Czysty tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Adresy web oraz email zostaną automatycznie skonwertowane w odnośniki