Zmiana biegów w samochodzie krok po kroku

Blog

Zmiana biegów w samochodzie - krok po kroku. Jak robić to prawidłowo?

Zmiana biegów w manualnej skrzyni biegów bywa nie lada wyzwaniem - zwłaszcza dla początkujących kierowców. Tymczasem umiejętne posługiwanie się pedałem sprzęgła oraz lewarkiem skrzyni biegów jest niezbędne do precyzyjnej i delikatnej zmiany biegów w aucie. Jak zmieniać biegi w samochodzie, żeby nie szarpało?

Zmiana biegów w samochodzie - ręczna i automatyczna skrzynia biegów

Skrzynia biegów to mechanizm, który pozwala na zmianę przełożenia mocy wygenerowanej przez silnik na układ napędowy pojazdu. W konsekwencji umożliwia utrzymanie optymalnej prędkości obrotowej silnika, dostosowanej do aktualnego obciążenia i tempa jazdy.

Samochody wyposażone są w jeden z dwóch rodzajów skrzyni biegów - manualną (ręczną) lub automatyczną. Zanim przejdziemy do tego, jak zmieniać biegi w samochodzie, omówmy sobie podstawowe różnice między typami skrzyń biegów.

Ręczna skrzynia biegów - jak wskazuje jej nazwa, wymaga od kierowcy własnoręcznej zmiany biegów za pomocą sprzęgła i lewarka. W większości przypadków, samochody tego typu wyposażone są w 5- lub 6-stopniowe skrzynie biegów.

Automatyczna skrzynia biegów - wygodne w użytkowaniu ponieważ automatycznie zmieniają biegi w zależności od prędkości i obciążenia silnika.

Klientom wypożyczalni Kaizen Rent oferujemy bogatą flotę pojazdów wyposażonych zarówno w ręczne, jak i automatyczne skrzynie biegów. 

Zmiana biegów w samochodzie krok po kroku - prawidłowa obsługa skrzyni manualnej

Zmienianie biegów to podstawowa umiejętność, jaką musi opanować każdy kierowca. Jak zmieniać biegi w samochodzie z najpopularniejszą, manualną przekładnią?

Aby zmienić bieg na wyższy należy wcisnąć sprzęgło, a następnie przesunąć dźwignię skrzyni biegów na wybrany poziom. Po czym puścić sprzęgło i zwiększyć prędkość auta poprzez dodanie gazu.

Chcąc wrzucić jedynkę należy przesunąć dźwignię skrzyni biegów w lewo, a następnie lekko do góry. Gdy samochód zacznie jechać, uruchamiamy drugi bieg - popychając gałkę delikatnie w dół. Przy zmianie biegu z 2 na 3 wykonujemy ręką ruch do przodu. Następnie wystarczy pchnąć gałkę w górę i lekko w prawo, aby włączyć trzeci bieg. Przejście na „czwórkę” powinno opierać się na pracy nadgarstka, którym popychamy dźwignię w dół. Aby uruchomić piąty bieg, nie należy wykonywać ręką zygzaka, a kierować ją lekko po skosie. Włączenie 6 biegu, obecnego w niektórych przekładniach, wygląda jak zmiana z 1 na 2 oraz z 3 na 4 bieg. 

Przy zmniejszaniu prędkości samochodu redukujemy biegi - poruszając dłonią w odwrotnym kierunku.

Zmieniając bieg z 5 na 4 oraz z 3 na 2, przesuwamy dźwignię po skosie, przyciągając ją w swoim kierunku. Z kolei redukując bieg z 6 na 5, z 4 na 3 oraz z 2 na 1, popychamy gałkę do przodu w linii prostej.

W pojazdach z silnikiem benzynowym bieg zmieniamy na wyższy, gdy na obrotomierzu zobaczymy wartość około 2500 RPM (obrotów na minutę). W samochodach z silnikiem diesla zmianę biegu na wyższy rozpoczynamy po osiągnięciu 2000 obrotów na minutę. W niektórych samochodach wspierających eco-driving otrzymasz podpowiedź, kiedy warto dokonać zmiany biegu na wyższy lub niższy poziom.

Jak zmieniać biegi, żeby nie szarpało? Przydatne wskazówki

Efektywna zmiana biegów to nie tylko szybsza i bardziej płynna jazda, ale również ochrona mechanizmu skrzyni. Jak dobrze zmieniać biegi w samochodzie? Auto pojedzie płynnie i bez szarpnięć, gdy zastosujemy kilka prostych reguł:

  • wciśniemy sprzęgło do końca, 
  • zdejmiemy nogę z gazu, w tym samym czasie za pomocą dźwigni zmienimy bieg szybkim ruchem ręki, ale bez użycia siły,
  • zdejmiemy płynnie nogę ze sprzęgła, jednocześnie lekko naciskając pedał gazu.

Jak zmienić biegi w automacie? Oznaczenia na skrzyni biegów

Jedni nie mogą się bez niej obejść, inni uważają ją za zbędny wynalazek. Mowa o automatycznej skrzyni biegów, w której kierowca decyduje jedynie o kierunku jazdy.

Automatyczne skrzynie biegów mają swoje standardowe oznaczenia (zamiast numeracji), z którymi warto zapoznać przed rozpoczęciem jazdy samochodem. Są to:

  • P (parking) - tę pozycję należy wybrać podczas parkowania,
  • N (neutral) - jałowy bieg, stosowany podczas sytuacji awaryjnych, w tym holowania,
  • R (reverse) - bieg wsteczny,
  • D (drive) - jazda do przodu. Skrzynia automatycznie zmienia przełożenia w zależności od prędkości i obciążenia silnika. Przed przestawieniem dźwigni w pozycję „D” należy wcisnąć hamulec.

Komentarze (0) Pokaż komentarze

Czysty tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Adresy web oraz email zostaną automatycznie skonwertowane w odnośniki