Zaparowane szyby w aucie - jak sobie z nimi poradzić?

Blog

Zaparowane szyby w aucie - jak sobie z nimi poradzić?

Niektóre problemu mają to do siebie, że w niesprzyjających okolicznościach potrafią urosnąć do rangi niemalże katastrofy. Tak jest na przykład z parowaniem. Zaparowane szyby to zmora każdego kierowcy, szczególnie tego spóźnionego. Kojarzą się głównie z okresem jesienno-zimowym, kiedy panuje wysoka wilgotność, a drogi spowijają mgły. Jednak zaparowane szyby zdarzają się także latem przy deszczowej aurze, gdy nie jesteśmy na nie gotowi.

Dlaczego parują szyby w samochodzie? Co zrobić, żeby nie parowały szyby w samochodzie? W tym poradniku przyjrzymy się zagadnieniu gruntownie. Ponadto podpowiemy, jak odparować szyby w aucie i sprawdzimy domowe pateny na walkę z parą i wilgocią w samochodzie. Gotowi?

 

Parujące szyby w samochodzie podczas jazdy?! Co zrobić?

 

Niestety problem parowania szyb często pojawia się również podczas jazdy. Co możesz zrobić w takiej sytuacji? Po pierwsze liczy się szybka reakcja! Włącz klimatyzację, jeśli masz ją w swoim samochodzie. Climatronic sprzyja odparowywaniu szyb. Nawiew wprawi powietrze w ruch i zacznie ono krążyć w samochodzie nieco inaczej. Co istotne, włyącz zamknięty obieg powietrza. Szyby odparują szybciej, jeśli powietrze będzie pochodziło z zewnątrz. 

Ten patent sprawdzi się szczególnie podczas podróży wynajętym autem, kiedy nie masz na podorędziu żadnych środków i przyrządów, pomocnych w walce z parowaniem szyb. Automatyczna klimatyzacja jest wówczas Twoim największym sprzymierzeńcem. Decydując się na auto z naszej wypożyczalni samochodów, masz pewność, że pojazd będzie sprawny technicznie, czysty i wolny od wilgoci.  A w awaryjnej sytuacji klimatyzacja Cię nie zawiedzie!

Co zrobić, żeby nie parowały szyby w samochodzie?

 

  • Wentyluj. Otwieraj okna samochodu, aby zapewnić cyrkulację i wymianę powietrza wewnątrz pojazdu z tym, które jest na zewnątrz.
  • Korzystaj z klimatyzacji, aby obniżyć lub podwyższyć temperaturę powietrza w samochodzie. Ustawiaj ją na początek tak, by ta wewnątrz auta była zbliżona do temperatury na zewnątrz.
  • Włączaj ogrzewanie, by wyrównać temperaturę w chłodne dni. Pamiętaj też o opcji podgrzewania przedniej i tylnej szyby.
  • Nie zamykaj zbyt szczelnie drzwi i okien samochodu.
  • Nie wnoś i nie zostawiaj w samochodzie zbyt wielu wilgotnych przedmiotów, na przykład mokrych ubrań lub mokrych parasoli.
  • Na sezon zimowy wymień dywaniki welurowe na gumowe.
  • Unikaj jazdy z otwartymi oknami, zwłaszcza w deszczową pogodę.
  • Użyj środka przeciwparującego, aby utworzyć na szybie warstwę ochronną, która utrudni parowanie. Tego typu chemia samochodowa jest naprawdę skuteczna. Jednak jak większość tego typu zabiegów czynności te należy regularnie powtarzać. Sprawdzą się również płyny do szyb dedykowane do łazienek.
  • Używaj odparowywacza. Możesz również używać specjalnego odparowywacza, który pomoże w absorbowaniu wilgoci z powietrza wewnątrz pojazdu.
  • Regularnie czyść szyby samochodu, aby usunąć z nich kurz i brud, które mogą utrudniać cyrkulację powietrza.

Domowe sposoby na zaparowane szyby w aucie

 

  • Żwirek dla kota – poprzez swoje właściwości absorbujące wilgoć, może zastąpić pochłaniacz ze sklepu.
  • Pianka do golenia – ma podobne właściwości jak płyny do mycia szyb typu anty-para. Pianka do golenia z powodzeniem je zastąpi, gdy akurat zabraknie w domu specjalistycznego specyfiku. 
  • Ziemniak lub cebula – mówi się, że sok z przeciętego na pół warzywa również pomaga w niwelowaniu osadzania się pary. Wystarczy natrzeć szybę sokiem, a następnie wytrzeć do czysta ;)
  • Ryż – surowy ma właściwości higroskopijne. Ziarenka pochłaniają wilgoć z powietrza. Dzięki temu redukują parowanie szyb w samochodzie. Nie bez powodu wrzucamy do niego laptopy czy smartfony zalane wodą. 
  • Gliceryna – specjalna mieszanka gliceryny i alkoholu metylowego w równych proporcjach uchroni cię przed parowaniem szyb. Spryskujesz, wcierasz i polerujesz do suchego, tak by nie było smug. Voilà!
  • Gazety – najlepiej te codzienne, nie kolorowe czasopisma pomogą nam w usunięciu wilgoci. Najlepiej rozłożyć je grubą warstwą na noc w miejscach newralgicznych, czyli pod dywanikami na tylnej kanapie oraz podszybiu. Rano wilgotne gazety wyrzucamy. I gotowe.
  • Sól – zaszyta w bawełnianej szmatce potrafi zdziałać cuda. Wystarczy raz, dwa razy w miesiącu wytrzeć nią szybę narażoną na zaparowanie. 

Który sposób na zaparowane szyby w aucie najbardziej Cię przekonuje? A może już masz doświadczenia z podobnymi patentami? Daj znać w komentarzach, która metoda sprawdza się niezawodnie, chętnie przetestujemy!

Klimatyzacja i parujące szyby w aucie

 

Jednak nie tylko pogoda jest przyczyną zaparowanych szyb w aucie. Dlaczego parują szyby w samochodzie? Jakie inne czynniki mają wpływ na zwiększone parowanie. Parowanie szyb jest bardziej prawdopodobne w samochodach, które nie są dobrze wentylowane. Dzieje się tak dlatego, że powietrze w samochodzie nie może swobodnie krążyć i wilgoć gromadzi się w jednym miejscu. Aby zapobiec parowaniu szyb, należy regularnie wietrzyć samochód i używać klimatyzacji lub ogrzewania. Warto też pamiętać, by nie pozostawiać mokrych przedmiotów w aucie. 

Jeżeli zaparowane szyby w aucie zdarzają Ci się nader często, warto zrobić przegląd pojazdu, szczególnie układu chłodzącego lub nagrzewnicy. Para w aucie może wskazywać na konkretne bolączki Twojego samochodu. Jeśli je wyeliminujesz, znikną problemy z parowaniem szyb. Koniecznie sprawdź stan uszczelek wokół szyb, drzwi i bagażnika. Guma z czasem zużywa się i starzeje, tracąc przy tym swoje właściwości. Nieszczelne auto to zaproszenie dla wilgoci. Popękane, twarde lub rozciągnięte uszczelki, to domena wiekowych samochodów. By nie borykać się z powtarzającym się problemem, wypada je po prostu wymienić na nowe. Warto sprawdzić też stan filtra kabinowego. To on w dużej mierze odpowiada za prawidłową cyrkulację powietrza. Jeśli jest zabrudzony lub zapchany, koniecznie trzeba go wymienić lub oczyścić. 

Jeśli klimatyzacja w Twoim samochodzie nie działa prawidłowo, wybierz się na kontrolę do mechanika. Specjalista może wymienić filtry powietrza, uzupełnić czynnik chłodniczy lub przeprowadzić naprawę układu klimatyzacji. 

Warto dbać o sprawną klimatyzację w samochodzie, aby zapewnić sobie komfortową jazdę w upalne dni.

➡️ A jeśli jeszcze nie wiesz, jak ustawić klimatyzację w aucie, zapraszamy do lektury innych poradnikowych tekstów na naszym blogu. 
 

Parujące szyby w aucie – bolączka kierowców

 

Zjawisko ewaporacji, czyli inaczej mówiąc parowania to prosty proces zmiany stanu skupienia substancji ciekłej. Uczymy się o nim w szkole podstawowej na lekcjach fizyki. Przechodzenie z fazy ciekłej w fazę gazową, najczęściej zachodzi za sprawą czynników atmosferycznych. Pod wpływem ciepła woda zamienia się w parę, a ta nie mając ujścia, osiada na szybach naszego pojazdu. Dzieje się tak często podczas letnich upałów przy dużej wilgotności, np. w trakcie lub po intensywnych opadach. 

To właśnie wspomniana wilgoć, zwłaszcza w nadmiarze, sprawia, że szyby w samochodzie parują. Śnieg lub deszcz to podstawowe źródła wilgoci. Jednakowoż może pochodzić ona z oddechu pasażerów, z mokrych ubrań czy dywaników samochodowych, a nawet z roślinności. Zjawisko parowania szyb wywołują też duże różnice temperatur. Kiedy powietrze w samochodzie jest ciepłe, może ono zatrzymywać więcej wilgoci niż powietrze zimne. Gdy temperatura powietrza w samochodzie spada, powietrze nie jest w stanie zatrzymywać tyle wilgoci i część z niej skrapla się na szybach, tworząc parę wodną.
 

Komentarze (0) Pokaż komentarze

Czysty tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Adresy web oraz email zostaną automatycznie skonwertowane w odnośniki