Wakacje w Chorwacji samochodem

Blog

Wyjazd do Chorwacji samochodem - o czym należy pamiętać?

Wspaniałe plaże, zabytkowe miasta, malownicze góry, parki narodowe i piękne jeziora… Chorwacja od lat przyciąga wielu polskich turystów, którzy tłumnie odwiedzają ją w letnie miesiące. Wielu z rodaków jako środek lokomocji wybiera własne auto. Jak zaplanować wyjazd do Chorwacji samochodem? Chorwacja na własną rękę samochodem - ile trwa podróż i ile kosztuje? O tym w artykule!

 

Chorwacja na własną rękę samochodem - jaką trasę wybrać i ile zapłacimy za paliwo?

Wakacje w Chorwacji samochodem - własnym lub wypożyczonym w Kaizen Rent - to świetny pomysł na urlop. Do zaplanowania wyjazdu do Chorwacji samochodem zachęca łatwość dojazdu z Polski - do kraju malowniczo położonego nad Adriatykiem możemy dotrzeć kilkoma trasami. Obejmują one przejazd przez Austrię, Czechy, Słowację, Niemcy, Słowenię lub Węgry - w różnych konfiguracjach.

Poniżej prezentujemy czas dojazdu z Łodzi do chorwackiego Splitu w 5 najpopularniejszych wśród polskich kierowców wariantach.

Trasa 1.: Czechy, Austria, Słowenia, Chorwacja – 1331 km, ok. 13 godzin

Trasa 2.: Czechy, Słowacja, Austria, Słowenia, Chorwacja – 1600 km, ok. 17 godzin

Trasa 3.: Słowacja, Węgry, Chorwacja – 1352 km, ok. 16 godzin

Trasa 4.: Słowacja, Węgry, Bośnia i Hercegowina, Chorwacja – 1342 km, ok. 16 godzin

Trasa 5.: Niemcy, Austria, Słowenia, Chorwacja – ok. 1850 km, 18,5 godz.

Koszt paliwa na wakacje w Chorwacji samochodem oscyluje w okolicach 1800 zł w obie strony. Biorąc pod uwagę średnią długość wszystkich wyżej wymienionych tras (ok. 1500 km), średnie spalanie na poziomie 8 litrów/100 km oraz cenę benzyny na poziomie 7,40 zł/litr .

Wyjazd do Chorwacji samochodem - ile kosztują winiety i gdzie je kupić?

Planując wczasy w Chorwacji z dojazdem własnym autostradami lub drogami szybkiego ruchu, musimy liczyć się z dodatkowymi opłatami w postaci winiet.

Polska

Autostrada A1, jedyna polska autostrada o przebiegu południkowym, jest płatna na odcinku między Gdańskiem a Toruniem (łącznie 152 km). Odcinek z Łodzi przez Częstochowę i Katowice do granicy polsko-czeskiej w Gorzyczkach jest zwolniony z opłat.

Czechy

Winiety elektroniczne do nabycia na stronie edalnice.cz, w sieci punktów sprzedaży oraz w terminalu samoobsługowym. Winieta 10-dniowa 310 CZK, 30-dniowa 440 CZK, roczna 1500 CZK.

Słowacja

Winiety elektroniczne, do nabycia w sklepie internetowym na stronie: eznamka.sk, na stacjach benzynowych i w automatach samoobsługowych na przejściach granicznych. Winieta 10-dniowa 10 euro, 30-dniowa 14 euro i roczna 50 euro.

Austria

Winiety do kupienia w sklepie internetowym na stronie: shop.asfinag.at/pl, w sieci punktów sprzedaży - na stacjach paliw i na przejściach granicznych. Winieta 10-dniowa 9,6 euro, winieta 2-miesięczna 28,20 euro i roczna 93,80 euro .

Słowenia

Obowiązują winiety elektroniczne, które można kupić w sklepie internetowym na stronie: evinjeta.dars.si. Winieta 7-dniowa 15 euro, miesięczna 30 euro i roczna 100 euro.

Węgry

Winiety do nabycia w sklepie internetowym na stronie: https://ematrica.nemzetiutdij.hu/, na stacjach benzynowych i na przejściach granicznych. Winieta 10-dniowa 3640 HUF, 30-dniowa 4970 HUF.

Chorwacja

W Chorwacji nie obowiązują winiety. Funkcjonują jednak drogi płatne, za które opłaty pobiera się na bramkach wjazdowych wyznaczonych odcinków autostrady. Aktualne ceny przejazdów można sprawdzać na stronie internetowej: hac.hr/hr/cestarina/cjenik.

W zależności od wyboru trasy i długości pobytu, szacowana cena winiet wyniesie około 100-200 zł.

Chorwacja. Wakacje samochodem - jak się do nich przygotować? Wyposażenie auta i przepisy drogowe

Powinniśmy zadbać również o odpowiednie wyposażenie samochodu przed wyruszeniem na wakacje w Chorwacji samochodem. Ze sobą zabrać należy: kamizelkę odblaskową, trójkąt ostrzegawczy, gaśnicę, apteczkę i komplet zapasowych żarówek.

Planując wycieczkę do Chorwacji na własną rękę samochodem zapoznajmy się również z obowiązującymi w kraju (jak również w krajach tranzytowych) przepisami.

Wakacje w Chorwacji samochodem - jakie dokumenty zabrać i jakie ubezpieczenie kupić?

Przed wyjazdem do Chorwacji samochodem musimy skompletować niezbędne dokumenty:

  • dowód osobisty lub paszport,
  • prawo jazdy,
  • dowód rejestracyjny samochodu wraz z ważnym przeglądem technicznym,
  • aktualne ubezpieczenie OC.

Najważniejszym elementem polisy turystycznej są koszty leczenia - ich suma gwarantowana podczas wakacji w Chorwacji samochodem powinna wynosić co najmniej 30 000 euro. 

Pomocne w wyszukiwaniu najlepszego ubezpieczenia na wakacje w Chorwacji samochodem są kalkulatory polis turystycznych, pozwalające na porównanie ze sobą ofert wielu towarzystw ubezpieczeniowych. Wystarczy podać na stronie miejsce wyjazdu, jak również charakter podróży (zwiedzanie, nurkowanie, sporty wysokiego ryzyka), okres ubezpieczenia, liczbę ubezpieczonych wraz z datą urodzenia i informacją o ewentualnych chorobach przewlekłych. Przykładowo, ubezpieczenie na wypoczynkowy wyjazd do Chorwacji samochodem to koszt od 30 do 100 zł za tydzień za zdrową osobę dorosłą.

Komentarze (0) Pokaż komentarze

Czysty tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Adresy web oraz email zostaną automatycznie skonwertowane w odnośniki