Spływy kajakowe w Polsce – gdzie warto się wybrać?

Blog

Spływy kajakowe w Polsce – gdzie warto się wybrać?

Spływy kajakowe cieszą się coraz większą popularnością wśród turystów, stawiających na aktywny wypoczynek. Jeśli lubisz wodne przygody – prędzej czy później skuszą Cię spływy kajakowe. Nie próbowałeś jeszcze swoich sił z wiosłami? Podpowiemy Ci, sprawdzone i popularne trasy kajakowe. Dojechać nawet w najdalsze regiony Polski na wymarzony spływ kajakowy, pomoże Ci wypożyczalnia samochodów Kaizen Rent. Dobierzemy auto do Twoich potrzeb i zatankujemy do pełna!

 

Jako pierwszą na warsztat bierzemy Brdę. Znane i lubiane Kaszuby (woj. pomorskie) przyciągają co roku amatorów wodnego szaleństwa, a malownicze krajobrazy sprawiają, że kajakarstwo w tym regionie Polski rośnie w siłę. Spokojna i pełna meandrów Brda, polecana jest dla początkujących, także na wypady rodzinne z dziećmi. Za szczególnie atrakcyjny uważany jest odcinek od Starej Brdy do Nowej Brdy (trasa łatwa 14 km ok. 5-6 h). Uwaga! Na weekendy potrafi tu być tłoczno.

Tajemniczy Bug kusi tych bardziej doświadczonych kajakarzy, zwłaszcza w obszarze transgranicznym. Jest tam dziko, a wyprawa wymaga przygotowania logistycznego. Jednak jego odcinki w centralnej Polsce polecane też są dla początkujących adeptów wioślarstwa. Cicho, spokojnie i szeroko jest na odcinku Wyszków – Kamieńczyk – Brańszczyk, trasa bardzo łatwa ok. 12 km/3 h (woj. mazowieckie). Po drodze jest mnóstwo uroczych zakątków na biwak lub punktów idealnych do obserwacji dzikiego ptactwa. Latem Bug potrafi jednak zaskakiwać uczestników spływów kajakowych licznymi mieliznami.

Urozmaicana, wartka i malownicza – te przymiotniki najlepiej oddają charakter królowej Podkarpackiego. Rzeka San podczas spływu kajakiem potrafi przynieść wiele wrażeń i emocji. Po pierwsze dlatego, że posiada odcinki, zarówno górskie, jak i nizinne, a po drugie, że na rzece występują tzw. bystrza, czyli miejsca, gdzie nurt przyspiesza i nadaje tempa wyprawie.

Gdzie najlepiej wybrać się na spływ kajakowy na Śląsku?

Spływy kajakowe to fajna opcja na urozmaicenie wakacyjnego urlopu, sposób na wyjazd integracyjny lub po prostu jednodniowa odskocznia od codzienności w mieście. Które rzeki w śląskim gwarantują niezapomniane przygody? Gdzie najchętniej wiosłują na Śląsku? Sprawdzamy!

  1.  Pilicę polecamy na dłuższy spływ kajakowy. Pilica to jeden z dopływów Wisły. Warto tam spędzić cały weekend lub dłużej i połączyć wiosłowanie z biwakiem nad brzegiem rzeki. To świetny pomysł na wakacyjny wypad we dwoje lub ze sprawdzoną paczką.
    1. trasa kajakowa Szczekociny – Przyłęk-Łąkietka (średnio-trudna/4 h – 15 km).Szlak nie należy do najtrudniejszych, jednak można się tu wykazać zdolnościami manewrowania kajakiem, gdyż jest to trasa bardzo kręta. Po drodze mijamy piękne krajobrazy poprzetykane młynami, koniec przy wiadukcie kolejowym. Okolica rzeki jest atrakcyjna krajobrazowo i krajoznawczo. Dodatkowym atutem jest czysta woda, która zachęca do postoju i zażycia kąpieli.
  2. Mała Panew – Amazonka Południa. Spływy kajakowe na Małej Panwi dostępne są dla każdego. Jej leniwie płynące i płytkie wody idealne są na rodzinne wyprawy z dziećmi. Rzeka uważana jest za jedną z najpiękniejszych na Śląsku i Opolszczyźnie, gdyż posiada malowniczo ukształtowany brzeg. Przepływając przez liczne łąki, torfowiska i lasy, zapewnia widoki zapierające dech w piersiach.
    1. Trasa kajakowa Krupski Młyn – Kielcza (umiarkowana/3 h płynięcia – 8 km).To najpopularniejszy szlak kajakowy Małej Panwi, polecany tym, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z wiosłowaniem. Stopień trudności trasy nie oznacza jednak, że będzie nudno. Liczne plaże, mielizny i pnie drzew wystające z wody, dostarczą niezapomnianych wrażeń.
    2. Trasa kajakowa Żyłka – Krupski Młyn (wymagająca/4 h – 10 km). Liczne  powalone drzewa, pnie wystające ponad toń wody, głębokie miejsca oraz moc zakrętów – ten odcinek Małej Panwi to prawdziwe wyzwanie dla śmiałków. Jeśli doliczyć jeszcze mocno zalesiony teren, przez który prowadzi szlak, pełen zarośli i cienia, szykujcie się na prawdziwy surwiwal.
  3. Spływy kajakowe Śląsk – industrialna przygoda w Gliwicach. Kanał Gliwicki to sztuczna droga wodna prowadząca do Odry. Tutaj szlaki pełne są kontrastów, jednocześnie możemy podziwiać bogatą faunę i florę oraz pracę ludzkich rąk. Na kanale Gliwickim do przepłynięcia jest 6 śluz. Na wyprawę warto wziąć lornetkę, bo nad głowami kajakarzy często przelatują bociany i czaple, a spływ warto połączyć z wędkowaniem.
    1. trasa kajakowa Dzierżno Pławniowice (bardzo łatwa/2 h płynięcia – 7 km). Wyprawa lekka, łatwa i przyjemna. Pozbawiona nurtów, bystrzy czy jazów rzeka płynie leniwie, więc całą drogę będziemy wiosłować. Największa atrakcja spływu to śluza Dzierżno – wodna winda. Śluzowanie trwa ok. 20 minut i obniży nas i nasz kajak o 10 m. 
    2. trasa kajakowa Gliwice – Pławniowice (wymagająca/4-5 h płynięcia – 13 km). Szlak zaczyna się industrialnymi krajobrazami na śluzy, porty śródlądowe oraz suwnice Huty Łabędy, by na koniec przenieść nas w rejony iście mazurskich widoków.

Spływy kajakowe Dolny Śląsk – które rzeki wybrać?

Jak Dolny Śląsk to przede wszystkim Odra. Gdy mowa o kajakarstwie nie można pominąć drugiej najdłuższej rzeki w Polsce, szerokiej, spokojnej, z niewielkimi bystrzami. Najbardziej popularny jest odcinek graniczący z Czechami. Tu czeka na nas wiele wysepek i plaż piaszczysto-kamienistych idealnych na wypoczynek.

  • trasa kajakowa Chałupki – Krzyżanowice (umiarkowana/2-3h –14 km). Podróż zaczynamy w Chałupkach tuż obok mostu, po drodze miniemy ich jeszcze kilka. Szlak jest prosty i polecany dla początkujących, choć na pierwszym odcinku bardzo kręty. Odra na tym przygranicznym odcinku jest naturalna, mało zmieniona przez działalność człowieka.

Spływy kajakowe Wrocław – tu rządzi Odra


Odra, jak większość rzek mających swoje źródło w górach, jest bardzo urozmaicona na różnych swoich odcinkach. By dobrze poznać jej charakter, warto zaplanować spływy kajakowe zarówno w górnym nurcie, jak i w ujściu rzeki. Największe miasta leżące nad Odrą to Szczecin, Ostrawa, Zielona Góra, Opole oraz Wrocław. Spływy kajakowe po Odrze oferuje większość z nich. Gdy będziecie w stolicy Dolnego Śląska warto dla odmiany zwiedzić miasto z kajaka.

  •  trasa kajakowa Gajków – Wrocław ZOO (łatwa/4 h – 14 km). 

    Początek trasy to piękne malownicze krajobrazy bez zabudowy urbanistycznej. Szlak prowadzący szerokim korytem rzecznym jest prosty i bezpieczny, mało tu przeszkód, które mogłyby doprowadzić do wywrotki kajaka. Czekają nas dwie przyjemne atrakcje jak postój przy zalewie Bajkał oraz śluzowanie w śluzie Bartoszowice.

  • trasa kajakowa Milin – Kąty Wrocławskie (średnia/ 7 h – 16 km). 

    Dla bardziej zaawansowanych wioślarzy we Wrocławiu proponujemy spływ kajakowy rzeką Bystrzycą na odcinku: Milin – Kąty Wrocławskie. Trasa to prawdziwa przygoda. Jest trudna, uciążliwa z dużą liczbą drzew w korycie. Nie obejdzie się też bez przenosin kajaków drogą lądową (po drodze dwa jazy).

Najczęściej spływy kajakowe Dolny Śląsk organizuje się na Nysie Kłodzkiej, Oławie, Baryczy, Bobrze, Widawie. Tutaj kajakarze mają co robić. Jednak my na koniec chcemy zaproponować coś mniej oczywistego – Kwisę. Szlak kajakowo-pontonowy Mirsk – ujście Kwisy do Bobru (średnia/trudna 120 km). Trasa podzielona jest na kilkanaście odcinków.

  • trasa kajakowa Mirsk – Jezioro Złotnickie 15 km – polecana zwłaszcza wiosną przy wysokim stanie wód,
  • trasa kajakowa Jezioro Leśniańskie – Leśna 8 km – średnia, dość uciążliwa ze względu na górski charakter rzeki i przenosiny kajaka drogą lądową,

  • trasa kajakowa Kliczków – Świętoszów (trasa trudna ze względu na duży i szybki nurt – czas ok. 6h).

Bez względu, którą rzekę wybierzesz na miejsce pierwszej lub kolejnej wyprawy kajakowej, do miejsca startu dojedziesz bezpiecznie i komfortowo samochodami z wypożyczalni samochodów Wrocław Kaizen Rent. Pełen bak i limit kilometrów nie będą ograniczać Cię w podróży.

Spływy kajakowe Wielkopolska – które szlaki rzeczne najlepsze?

Wielkopolska oferuje dużo ciekawych tras spływów kajakowych. To kraina bogata w rzeki i jeziora, więc amatorzy wiosłowania mają w czym wybierać: Piława, Gwda czy Wełna. Górskie odcinki wartkich i pełnych meandrów rzek potrafią podnieść adrenalinę. A gdzie najlepiej rozpocząć przygodę z wiosłami w Wielkopolsce? 

  • Tropem Jana Pawła II – Rurzyca

Rurzyca to niedługa zaledwie 25 km rzeka, prawy dopływ Gwdy. Szlak kajakowy jest niezwykle piękny, zalesiony i prowadzi przez 6 jezior rynnowych. Dwa z nich są dostępne do zwiedzania: Krępsko Długie i Krępsko Małe. Rzeka jest bardzo płytka i wyjątkowo przejrzysta, idealna dla początkujących.

  1. trasa kajakowa Trzebieszki – Krępsko (bardzo łatwa/6 h – 20 km). Pierwszy odcinek to kraina jezior. To właśnie tutaj swoje ostatnie wakacje w kraju spędził Karol Wojtyła, znany jako miłośnik przyrody i amator aktywnego wypoczynku, tuż przed rozpoczęciem pontyfikatu. Na starcie spływu warto podpłynąć do Rezerwatu Diabli Skok.
  2. trasa kajakowa Stanica Wrzosy – Krępsko 12 km (bardzo łatwa/3 h – 12 km). Drugi etap szlaku po Rurzycy jest równie łatwy i przyjemny, pozbawiony wszelkich przeszkód. Jako że jest to odcinek typowo leśny, rzeka przepływa przez dwa rezerwaty, możemy zaobserwować powalone drzewa w wyniku działalności bobrów.
  • Kajakiem przez Przemęcki Park Krajobrazowy

Południe Polski kusi wieloma ciekawymi trasami dla kajakarzy. Kolejną wartą polecenia jest wyprawa Szlakiem Konwaliowym. To prosty, dobrze oznakowany nieuciążliwy szlak o długości 37 km. Na jego pokonanie dobrze zarezerwować 2 dni. Trasa zaczyna się we wsi Przemęt i prowadzi przez 19 jezior oraz wielką atrakcję, dom wielu gatunków ptactwa, Wyspę Konwaliową. Wystartować można także z Boszkowa czy Wielenia.

Komentarze (0) Pokaż komentarze

Czysty tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Adresy web oraz email zostaną automatycznie skonwertowane w odnośniki