Przejazd na żółtym świetle — czy można dostać mandat?

Blog

Przejazd na żółtym świetle — czy można dostać mandat?

Zapnijcie pasy i przygotujcie się na podróż przez labirynt przepisów drogowych! W dzisiejszym artykule zanurzymy się w fascynujący świat zasad ruchu drogowego. Każde dziecko wie, co oznaczają kolory na sygnalizacji świetlnej. Czerwony – STOP. Zielony – JEDŹ. A żółty... no właśnie. Co w praktyce oznacza światło żółte? Każdy, kto przesiadał się za kierownicę, powinien wiedzieć, kiedy przejazd na żółtym świetle jest dopuszczalny, a kiedy za taki manewr grozi mandat...

Zapomnijmy na chwilę o trudnych słowach i suchej teorii. Rozbierzmy przepisy na czynniki pierwsze, zostawiając tylko to, co naprawdę ważne. Gotowi na przejażdżkę po prostym świecie zasad ruchu, gdzie każdy może poczuć się jak mistrz kierownicy? No to gaz do dechy! 🚗💨

 

Przejazd na żółtym świetle — reguły

Przygotuj się! Zachowaj ostrożność! Zacznij hamować! Uważaj, zmiana! Zatrzymaj się! O nie, jeszcze zdążę!

A Ty jak interpretujesz żółte światło sygnalizacji drogowej? Dla jednych bursztynowe innym kierowcom bardziej kojarzy się z soczystą pomarańczą. Dla jednych jest ostrzeżeniem. Dla innych sygnałem, by przyspieszyć, bo w przeciwnym razie utkną w korku. Ilu kierowców, tyle tłumaczeń sygnału świetlnego. Spróbujmy zatem rozszyfrować, co oznacza żółte światło, kiedy grozi mandat za przejazd na żółtym świetle i czy fotoradar robi zdjęcia na żółtym świetle?

Żółte światło na skrzyżowaniu to moment, kiedy sygnalizator świetlny nam daje znać, że czas na reakcję! To sygnał, że za chwilę nastąpi zmiana, a my mamy dwie opcje:

 1. Zahamować (jeśli bezpieczne): Jeśli zdążysz bezpiecznie zatrzymać się przed skrzyżowaniem, to super! Hamuj i przygotuj się do zatrzymania.

 2. Przejechać (jeśli niebezpieczne zatrzymanie): Jeżeli jesteś tak blisko skrzyżowania, że nagłe zatrzymanie się byłoby niebezpieczne dla innych użytkowników, to możesz przejechać. 

💡 Zgodnie z przepisami ruchu drogowego, żółte światło sygnalizacji świetlnej to sygnał, który informuje kierowców o zakazie wjazdu na skrzyżowanie. Ostrzega kierowcę, że zaraz sygnalizacja zmieni się na czerwony kolor – czyli bezwzględny zakaz wjazdu za sygnalizator. 

🟢 Zielony sygnał pozwala na wjazd za sygnalizator. POZWOLENIE

🟡 Żółty kolor oznacza, że zaraz zapali się czerwone światło i zakazuje wjazdu za sygnalizację świetlną. OSTRZEŻENIE

🔴 Czerwony oznacza absolutny nakaz zatrzymania się przed sygnalizatorem. ZAKAZ

Mandat za przejazd na żółtym świetle

Przejazd na żółtym świetle jest jednym z najczęściej popełnianych wykroczeń drogowych. Wielu kierowców uważa, że przejechanie na żółtym świetle jest dozwolone, o ile nie dojdzie do zagrożenia bezpieczeństwa. Czy jednak jest to prawda?

👉 Od każdej reguły są wyjątki. Nie inaczej jest z przepisem dotyczącym przejazdu na żółtym sygnale. W tym przypadku wyjątkiem od zakazu wjechania na skrzyżowanie na żółtym świetle jest sytuacja, w której pojazd znajduje się tak blisko sygnalizatora, że nie może być zatrzymany przed nim bez gwałtownego hamowania.

Kwestia nie jest do końca jasna i pozostawia wolną furtkę do nadinterpretacji przepisów, gdyż ustawodawca nie określił dokładnie, jak należy rozumieć gwałtowne hamowanie. W takiej sytuacji nie pozostaje nam nic innego jak zachować zdrowy rozsądek na drodze oraz liczyć na podobne podejście innych kierowców. A w najgorszym przypadku na łaskawe oko policjanta. 

⚠️ Za przejazd na żółtym świetle, według nowego taryfikatora, grozi mandat w wysokości od 300 zł do 500 zł oraz 6 punktów karnych. W przypadku, gdy kierowca spowoduje zagrożenie bezpieczeństwa ruchu drogowego, mandat może zostać zwiększony do 1500 zł i 15 punktów karnych.

O tym, czy kierowca może zostać ukarany mandatem za przejazd na żółtym świetle, decyduje policjant, który interweniuje na miejscu zdarzenia. Policjant bierze pod uwagę takie czynniki, jak:

 • Odległość pojazdu od sygnalizatora w momencie zapalenia się żółtego światła.
 • Warunki atmosferyczne panujące na drodze.
 • Szybkość pojazdu.
 • Reakcje kierowcy.

Aby uniknąć mandatu za przejazd na żółtym świetle, należy zachować ostrożność i przewidywać sytuację na drodze. Jeśli zauważymy, że światło zmieni się na żółte, należy podjąć decyzję o zatrzymaniu się lub przejechaniu przez skrzyżowanie. Jeśli zdecydujemy się na przejazd, musimy zachować bezpieczną prędkość i płynnie dostosować się do ruchu.

W większości krajów Unii Europejskiej obowiązują podobne przepisy dotyczące przejazdu na żółtym świetle. W niektórych krajach, takich jak Niemcy czy Austria, za przejazd na żółtym świetle grozi mandat w wysokości nawet 250 euro.

Wyjątki od kary

Istnieją jednak sytuacje, w których kierowca nie może zostać ukarany za przejazd na żółtym świetle. Są to:

 • gdy w chwili zapalenia sygnału żółtego pojazd znajduje się już tak blisko sygnalizatora, że nie może być zatrzymany przed nim bez gwałtownego hamowania;
 • gdy kierowca jest zmuszony do przejazdu na żółtym świetle, aby uniknąć zderzenia z innym pojazdem;
 • gdy przejazd na żółtym świetle był spowodowany brakiem sygnalizacji świetlnej lub jej nieprawidłowym działaniem.

Pamiętajmy, że bezpieczna jazda to przede wszystkim stosowanie się do przepisów ruchu drogowego. 

Watro wiedzieć: zielona strzałka przepisy – czy wiesz, jak prawidłowo skręcić przy warunkowym świetle w prawo?

Czy fotoradar robi zdjęcia na żółtym świetle?

Fotoradary służą do mierzenia prędkości za pomocą fal wykrywających ruch pojazdu znajdującego się w odległości 10-45 m od urządzenia. Mierniki rejestrują wykroczenia o 10-20 km/h więcej niż wynosi obowiązujący na drodze limit. Jeśli przejedziesz na żółtym świetle z niedozwoloną prędkością, możesz mieć pewność, że fotoradar zrobi Ci pamiątkowe zdjęcie. 

Czy fotoradar wykonuje fotografie podczas żółtego światła?

Tak, fotoradar może wykonywać zdjęcia na żółtym świetle. Oprócz nowych fotoradarów i odcinkowych pomiarów prędkości, kierowcy muszą liczyć się także z obecnością nowych rejestratorów przejazdu na czerwonym świetle.  Tego typu kamery coraz częściej pojawiają się w polskich miastach. Ponadto nie są one specjalnie znakowane. Fotoradary są zaprojektowane tak, aby rejestrować pojazdy, które wjeżdżają na skrzyżowanie na czerwonym świetle. Jednak fotoradary mogą również rejestrować pojazdy, które wjeżdżają na skrzyżowanie na żółtym świetle, jeśli pojazd znajduje się już tak blisko sygnalizatora, że nie może zostać zatrzymany przed nim bez gwałtownego hamowania.

Jeśli fotoradar wykona zdjęcie pojazdu, który wjeżdża na skrzyżowanie na żółtym świetle, kierowca może zostać ukarany mandatem. Wszystko zależy od współistniejących okoliczności i policjanta analizującego zarejestrowane zdarzenie.

Wynajem auta, a mandat za przejazd na żółtym świetle

Żółte światło mówi nam: „Szykujcie się, coś się dzieje!”, ale nie oznacza, że możemy machnąć na to ręką. Nawet gdy podróżujemy pojazdem z wypożyczalni samochodów. Wynajem auta nie zwalnia kierowcy od odpowiedzialności za popełniane bardziej lub mniej świadomie, wykroczenia. Nie zwalnia też od ponoszenia odpowiedzialności finansowej. Mandat za przejazd na żółtym świetle, podobnie jak każdą nałożoną przez funkcjonariusza karę, kierowca jest zobowiązany uregulować osobiście. Ponadto wypożyczalnia samochodów Kaizen Rent jest zobligowana do wskazania sprawcy wykroczenia na polecenie organów ścigania. 

Jak uniknąć mandatu za przejazd na żółtym świetle?

Aby uniknąć mandatu za przejazd na żółtym świetle, należy:

 • zwracać uwagę na sygnały świetlne i odpowiednio wcześnie dostosowywać prędkość pojazdu;
 • zachować ostrożność, gdy sygnał żółty zaczyna migać;
 • jeśli nie ma możliwości zatrzymania się przed sygnalizatorem, przejechać na żółtym świetle, ale nie gwałtownie hamować.

Pamiętajmy, bezpieczeństwo na drodze to zbiorowa odpowiedzialność nie tylko za siebie – trzeba znać przepisy o ruchu, przewidywać różne scenariusze drogowe i dbać o innych podróżujących wokół nas.

Stay safe na drodze! 🚦🚗

Komentarze (0) Pokaż komentarze

Czysty tekst

 • Znaczniki HTML niedozwolone.
 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
 • Adresy web oraz email zostaną automatycznie skonwertowane w odnośniki