Poznańska przygoda z koziołkami. Wycieczka samochodowa do stolicy Wielkopolski - nocna panorama na miasto

Blog

Poznańska przygoda z koziołkami. Wycieczka samochodowa do stolicy Wielkopolski

Szukasz atrakcyjnego kierunku na szybki city break po Polsce? Jeśli tak, to koniecznie zwróć swoje oczy na Poznań! To piękne i pełne ciekawych miejsc miasto, które ma do zaoferowania coś dla każdego. Poznań — stolica Wielkopolski, miasto o bogatej historii i kulturze, kusi turystów z całej Polski i zagranicy. To miejsce, w którym każdy znajdzie coś dla siebie: miłośnicy zabytków, przyrody, sztuki czy dobrego jedzenia, ponieważ Poznań atrakcjami stoi! Dziś podpowiemy, jakie są atrakcje w Poznaniu, poza słynnymi Koziołami! 

Poznaj Poznań wspólnie z naszą wypożyczalnią samochodów Poznań i nie przegap rzeczy, które możesz zrobić tylko tutaj!

 

Poznań atrakcje turystyczne

Poznań to jedno z tych miast w Polsce, które urzeka swoim klimatem, mieszczańską zabudową, atrakcjami i sprawiają, że ich zwiedzanie to prawdziwa przyjemność, niezależnie od tego, ile razy tutaj wrócisz! Stare kamienice w stylu francuskim, schludna zabudowa miasta, mnogość zieleni na każdym kroku i wyśmienite jedzenie — czy trzeba dodawać coś więcej? 

Poznań to stolica Wielkopolski, położona w centralnej Polsce, nad rzeką Wartą. Miasto ma bogatą historię sięgającą X wieku. W ciągu wieków Poznań był siedzibą książąt wielkopolskich, królów polskich, a także cesarzy niemieckich. Obecnie Poznań to nowoczesne i dynamicznie rozwijające się miasto. Jest to również ważny ośrodek kulturalny i naukowy. W mieście znajduje się wiele muzeów, galerii sztuki, teatrów i uczelni.

Jakie są atrakcje w Poznaniu? Oczywiście kultowe koziołki!

Jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli Poznania są koziołki, które bodąc się rogami, codziennie w samo południe o godz. 12.00 obijają się o dzwon na ratuszowej wieży. Ta zabawna tradycja sięga XVI wieku i jest chętnie oglądana przez turystów z całego świata. Dla spóźnialskich zaplanowano dodatkowy pokaz o godzinie 15.00. A na pamiątkę wizyty w Poznaniu — obowiązkowe selfie z koziołkami. Przedstawiająca je rzeźba znajduje się przy Placu Kolegiackim.

O Koziołkach poznańskich krąży zabawna legenda, którą często opowiada się dzieciom. Według niej dwa krnąbrne koziołki uciekły z zamkowej kuchni na ratuszową wieżę, gdyż nie chciały stać się przystawką na uczcie z okazji odbudowy ratusza. Tam zaczęły się bawić, trykając się rogami. Widok koziołków tak rozbawił wojewodę i zgromadzonych gości, iż darował kuchcikowi Pietrkowi kradzież koziołków. A mistrzowi Bartłomiejowi z Gubina, na pamiątkę tego zdarzenia, polecił wzbogacić mechanizm zegara o zabawę koziołków.

Niegdyś wierzono, że koziołki odpędzają złe duchy, dziś stały się turystyczną atrakcją i symbolem żywiołu, radości i humoru. 

Sympatyczne zwierzaki stały się również ważną częścią kultury Poznania. Pyrek i Tyrek, takie imiona nadali koziołkom mieszkańcy, są  wykorzystywane w reklamach, pocztówkach, a nawet w nazwach firm. W Poznaniu odbywa się nawet coroczny festiwal koziołków, podczas którego można zobaczyć występy zespołów folklorystycznych z całego kraju.

Co warto zwiedzić w Poznaniu?

W mieście zachowało się wiele zabytków z różnych epok, w tym gotycki Ratusz na Starym Rynku, barokowy kościół farny, czy romantyczny Zamek Cesarski.

Poznań „must see” od środka:

  1. Stary Rynek – główny plac miejski w Poznaniu wytyczony ok. 1253 roku na planie kwadratu. Jest jednym z najpiękniejszych rynków w Polsce, a na pewno trzecim co do wielkości, po krakowskim i warszawskim. W centrum rynku znajduje się ratusz, naprzeciwko którego stoi fontanna Prozerpiny. Pozostałe rogi rynku zdobią fontanny Neptuna, Apollina i Marsa. 
  2. Zamek Królewski – zamek został wzniesiony w XIV wieku i był siedzibą królów polskich do XVIII wieku. Budowlę wieńczy wieża widokowa, z której roztacza się piękny widok na Poznań. Obecnie w zamku znajduje się Muzeum Narodowe, w którym można obejrzeć zbiory sztuki polskiej i europejskiej. 
  3. Park Cytadela – jeden z największych parków miejskich w Polsce, został założony w XIX wieku na miejscu dawnej twierdzy. W parku znajduje się wieża widokowa, z której można podziwiać panoramę miasta, a także działa Muzeum Uzbrojenia i Muzeum Armii Poznań.
  4. Dzielnica Cesarska wraz z Zamkiem Carskim – ogólna nazwa zespołu reprezentacyjnych zabudowań w Poznaniu, projektowanych przez wybitnych architektów europejskich, znajdujących się w zachodniej części ścisłego centrum miasta. Jej punktem centralnym jest zamek wybudowany dla ostatniego cesarza niemieckiego i króla Prus Wilhelma II, który osobiście ustalił szczegółowy plan swojej rezydencji. Dziś to obiekt kultury, z wieloma wystawami, kinem i teatrem animacji dla dzieci.
  5. Rogalowe Muzeum –  to jedyne takie muzeum w Polsce poświęcone rogalowi świętomarcińskiemu, który jest tradycyjnym ciastem wielkopolskim. W muzeum można dowiedzieć się wszystkiego o historii rogala, jego przepisie i sposobach wypieku. Dodatkową atrakcją jest wspólny wypiek tradycyjnych rogali, połączony z lekcją poznańskiej gwary. 
  6. Ul. Świętego Marcina – to jedna z najdłuższych ulic handlowych w Polsce. Liczy ponad 1,5 kilometra długości i łączy Stary Rynek z dworcem kolejowym. Na ulicy znajdują się sklepy, restauracje, kawiarnie i inne punkty usługowe. 
  7. Wzgórze św. Wojciecha – to jedno z najwyższych wzgórz w Poznaniu. Na wzgórzu znajduje się Bazylika Archikatedralna św. Marcina i św. Stanisława, która jest najstarszym kościołem w Poznaniu. Mieści się tu także muzeum poświęcone historii Poznania.
  8. Ostrów Tumski – jest jedną z bardziej urokliwych części Poznania. Nad całością dominuje katedra, z niedużym kościołem Najświętszej Marii Panny. W podziemiach poznańskiej katedry można zobaczyć grobowce pierwszych władców Mieszka I i Bolesława Chrobrego. To miejsce pełne uroku i historii z brukowanymi ulicami biegnącymi w miejscu dawnych wałów obronnych i stojącymi w ogrodach zabytkowymi domostwami kanoników katedralnych stanowi enklawę ciszy i spokoju. 
  9. Galeria Stary Browar – jeden z najnowocześniejszych Centrów Handlu, Sztuki i Biznesu Polsce, z licznymi sklepami, restauracjami i kawiarniami. Stary Browar jest też plenerem dla sztuki współczesnej, znajdują się tutaj przestrzenie wystawiennicze, sale teatralne, ośrodek tańca współczesnego. Tutaj nie można się nudzić!
  10. Pomnik Ofiar Czerwca 1956 – 2 monumentalne krzyże, symbole śmierci i zmartwychwstania, upamiętniają wydarzenia Poznańskiego Czerwca 56 oraz późniejszych wystąpień w PRL. Pomnik został oficjalnie odsłonięty w 25. rocznicę wydarzeń czerwcowych.
  • Co zobaczyć w Poznaniu? Stary Zamek Królewski oraz Pomnik Ofiar Czerwca 1956
  • Co zwiedzić w Poznaniu - Rynek: widok na ratusz, na pierwszym planie fontanna Marsa
  • Rogale świętomarcińskie - atrakcje Poznania
  • Nocna panorama poznania - widok na kościół Św. Jana

Jakie są atrakcje w Poznaniu dla rodzin z dziećmi?

Oprócz typowych atrakcji w Poznaniu, które powinien zobaczyć i odwiedzić każdy szanujący się turysta, jak muzea, katedry, galerie czy zamki, w Poznaniu warto zobaczyć również inne ciekawe miejsca. Miasto jest atrakcyjne pod względem turystycznym i bardzo dobrze wykorzystuje ten potencjał, poszerzając z roku na rok ofertę niepowtarzalnych rozrywek dla małych i dużych.

Oto kilka z naszych propozycji, na rozrywkę, jakiej nie zaznasz nigdzie indziej! Co warto zrobić w Poznaniu?

  1. Pamiątkowe zdjęcie z poznańskimi koziołkami!
  2. Zjeść rogala świętomarcińskiego, najlepiej upieczonego własnoręcznie!
  3. Kupić niepowtarzalne pamiątki na handlowej ul. Św. Marcina!
  4. Przejechać się wzdłuż brzegu jeziora Maltańskiego kolejką parkową „Maltanką” ciągniętą jest przez zabytkowy parowóz Borsig z 1925 roku!
  5. Poznać tajemnice enigmy! A gdzie? W Zamku Cesarskim, gdzie po I wojnie światowej działał Wydział Matematyczny Uniwersytetu Poznańskiego. To właśnie w tych murach w latach 30-tych XX wieku został złamany kod niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma. Koniecznie odwiedź też Centrum Szyfrów Enigma.
  6. Spróbować buchty, czyli parowanych pyz lub ziemniaka z gzikiem w jednym z lokali serwujących tradycyjne regionalne jadło!
  7. Zobacz odzyskany obraz Moneta ,„Plaża w Pourville", który po 10 latach od kradzieży został odzyskany i wrócił do Muzeum Narodowego w Poznaniu.
  8. Idź na spacer do Parku Cytadela, gdzie między innymi możesz podziwiać liczne rzeźby, w tym największą z prac plenerowych Magdaleny Abakanowicz „Nierozpoznani”.
  9. Dotknij egzotyki w środku miejskiej dżungli, planując wizytę w poznańskim ogrodzie zoologicznym i największej palmiarni!
  10. Dla relaksu zanurz się basenie solankowym, jednej z wielu atrakcji, jakie oferują Termy Maltańskie!

Jakie są atrakcje w Poznaniu?

Poznań to miasto, w którym każdy spędzi miło czas. Warto odwiedzić je chociaż raz, aby poznać jego bogatą historię i kulturę. Dzięki swojej lokacji niemalże w centrum kraju dojazd do miasta jest dogodny z każdego zakątka Polski. Do Poznania można dojechać samochodem, autobusem, pociągiem, a nawet samolotem na pobliskie lotnisko Poznań Ławica.

Stolica Wielkopolski posiada też świetną bazę noclegową. W mieście znajduje się wiele hoteli, hosteli i apartamentów na wynajem w konkurencyjnych cenach. Oferta gastronomiczna Poznania jest bardzo bogata. Można tu znaleźć restauracje serwujące kuchnię polską, europejską, orientalną i wiele innych.

W Poznaniu odbywa się wiele imprez kulturalnych, w tym Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych ANIMATOR, Festiwal Malta i Poznań Motor Show.

  • Festiwal Koziołków to impreza, która skierowana jest do wszystkich, bez względu na wiek. Jest to doskonała okazja do poznania historii koziołków poznańskich i zabawy w ich towarzystwie. Festiwal odbywa się co roku w marcu a jego nadrzędny cel to promocja kultury polskiej oraz Wielkopolski.
  • Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych ANIMATOR to majowa impreza, która skierowana jest do miłośników filmów animowanych. W ramach festiwalu prezentowane są filmy animowane z całego świata, a także odbywają się warsztaty i spotkania z twórcami filmów.
  • Festiwal Malta to impreza, która skierowana jest do wszystkich, którzy kochają szeroko pojętą sztukę. Jest to jedno z największych wydarzeń kulturalnych w Polsce. Podczas festiwalu, który ma miejsce w czerwcu, odbywają się spektakle teatralne, koncerty, wystawy, pokazy filmowe i wiele innych wydarzeń artystycznych.
  • Poznań Motor Show to międzynarodowa wystawa motoryzacyjna, która odbywa się co roku w listopadzie w Poznaniu. Podczas wystawy prezentowane są najnowsze modele samochodów oraz innych pojazdów mechanicznych, odbywają się ciekawe prelekcje, pokazy driftu oraz ratownictwa. 

Poznańskie atrakcje – Co zobaczyć w Poznaniu i okolicach miasta?

A co jak Poznań poznałeś już od podszewki? Nic nie stoi na przeszkodzie, by wskoczyć w auto i spenetrować inspirujące okolice miasta! Wypożyczalnia samochodów w Poznaniu poleca sprawdzone i piękne trasy do zwiedzania dla małych i trochę starszych turystów. Wynajem aut w Poznaniu daje Ci możliwość zwiedzenia nie tylko miejskich atrakcji Poznania. Komfortowy i niezawodny samochód pomoże Ci zaplanować wyśmienite trasy również poza miastem. Gdzie watro wyruszyć na poszukiwane przygody?

  1. Wielkopolski Park Narodowy.
    1. Poznań — Puszczykowo — Wielkopolski Park Narodowy — Poznań to krótka trasa ok. 40 km w obie strony. W niewielkim Puszczykowie zwiedzisz Muzeum — Pracownię literacką Arkadego Fiedlera, wybitnego polskiego pisarza i podróżnika. Zarezerwuj trochę czasu na przejście zielonych szlaków w Wielkopolskim Parku Narodowym, ponieważ jest tam co zwiedzać!
  2. Dla miłośników spokojnych spacerów i wodnych szaleństw.
    1. Poznań — Rezerwat Meteoryt Morasko — Nowe ZOO — Pływalnia Wodny Raj — Poznań to trasa ok. 50 km w obie strony. W ciągu jednego dnia zwiedzisz Rezerwat Przyrody Morasko z kraterami po uderzeniu meteorytów, a następnie udasz się na przyjemny spacer do Nowego ZOO. Taki dzień warto zakończyć wodnym relaksem w Pływalni Wodny Raj, która znajduje się w Swarzędzu.
  3. Rezerwat Archeologiczny w Biskupinie.
    1. Poznań — Biskupin — Poznań — to trasa ok. 200 km w obie strony. Biskupin jest znany w Polsce i poza jej granicami z racji tego, że kryje w sobie jeden z największych rezerwatów archeologicznych w Europie. Skansen archeologiczny w Biskupinie można zwiedzić w ramach  każdej wycieczki wiodącej Szlakiem Piastowskim. Jeśli zaplanujesz wycieczkę z noclegiem, możesz również zwiedzić Muzeum Kolei Wąskotorowej w Wenecji…, która znajduje się ledwie 3 km dalej.

Kaizen Rent — wypożyczalnia aut Poznań umożliwia Ci zwiedzenie tych wszystkich tras (i nie tylko) w komfortowych warunkach i na Twoich zasadach! A jeśli zastanawiasz się, gdzie w centrum miasta znaleźć darmowy parking w Poznaniu – podpowiadamy! 

Poznałeś już, jakie są atrakcje Poznania! Mam nadzieję, że ten poradnik zachęci Cię do odwiedzenia stolicy Wielkopolski. Życzę Ci miłego pobytu w tym pięknym mieście!

Komentarze (0) Pokaż komentarze

Czysty tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Adresy web oraz email zostaną automatycznie skonwertowane w odnośniki