Parkowanie na chodniku – nowe przepisy od września 2022

Blog

Parkowanie na chodniku – nowe przepisy od września 2022

Rok 2022 niesie ze sobą wiele zmian, które bezpośrednio dotyczą osób uczestniczących w ruchu drogowym. Informowaliśmy Was już o zmianach dotyczących tablic i naklejek rejestracyjnych, pisaliśmy o zmodyfikowanym taryfikatorze punktów karnych, nowym systemie poboru opłat na autostradach… Ale to nie koniec niespodzianek, jakie przygotował dla użytkowników pojazdów silnikowych ustawodawca. 

Tym razem na warsztat bierzemy nowe przepisy regulujące parkowanie na chodniku. Co zmieniło się od 21 września 2022 roku? Sprawdzamy. Czy nadal można parkować na chodniku? Jakie zmiany wprowadzono w nowelizacji ustawy „Prawo o ruchu drogowym”?

 

Czy można parkować na chodniku? Co zmienia się od 21 września 2022 roku?

Nowelizacja ustawy miała przede wszystkim na uwadze poprawę bezpieczeństwa zarówno pieszych jak i kierowców. Jednak z formalnych względów nic się nie zmieniło. Kierowcy nadal mogą parkować w miejscach, w których do tej pory legalnie parkowali. Zmieniła się przede wszystkim nomenklatura. 

Zgodnie z przepisami obowiązującymi od dziś parkować na chodniku nie można, ale nie jest to zabronione na drodze dla pieszych. Jak należy rozumieć ten zapis? Nowe przepisy wydzielają chodnik, jako część drogi dla pieszych, przeznaczoną tylko i wyłącznie dla ruchu pieszych. Musi ona wynosić co najmniej 1,5 metra. Wówczas jest to szerokość wystarczająca, która uprawnia kierowcę do zatrzymania się lub postoju kołami jednego boku lub przedniej osi pojazdu na chodniku. 

Do nowobudowanych dróg dla pieszych będzie trzeba już zastosować nowe wytyczne. Przestrzeń dla pieszych będzie od tej pory wynosiła minimum 1,8 metra, a miejsca postoju dla samochodów, tzw. pasy buforowe, będą bardzo wyraźnie oznakowane. 

Parkowanie na chodniku a przejście dla pieszych i skrzyżowanie

Jeśli chodzi o parkowanie auta na chodniku przy przejściu dla pieszych bądź skrzyżowaniu, przepisy jasno definiują te zasady. W tym wypadku myśl przewodnia jest taka sama jak poprzednio. Kierowca powinien zaparkować tak, by nie utrudniać korzystania z „zebry” pieszym, ani nie ograniczać widoczności innym uczestnikom ruchu drogowego.

Ustawodawca określił bezpieczną odległość na 10 metrów. Do wyjątków możemy zaliczyć parkowanie za przejściem dla pieszych na ulicach jednokierunkowych. W takiej sytuacji, zaparkowane auto, nie zasłania widoku nadjeżdżającym pojazdom. Te zasady pozostają niezmienne po ostatniej nowelizacji.
 

Parkowanie na chodniku. Przepisy a dopuszczalna masa całkowita pojazdu…

O tym czy postój na chodniku, a w zasadzie w pasie buforowym drogi dla pieszych jest legalny decyduje także DMC samochodu, czyli dopuszczalna masa całkowita pojazdu. Nie może ona przekraczać 2500 kg. Teraz wypadałoby postawić pytanie, ilu kierowców wie, czy jego auto nie przekracza wskazanego limitu. W tym momencie z pomocą przychodzi nam dowód rejestracyjny. Wartość DMC każdego zarejestrowanego pojazdu zapisana jest w rubryce F.2. Na szczęście dla nieświadomych kierowców „osobówek”, mamy dobre wieści. Większość jeżdżących po Polsce samochodów osobowych nie przekracza wspomnianej wartości DMC. Jednak właściciele popularnych ostatnio dużych SUV-ów, a przede wszystkim aut dostawczych powinni zweryfikować parametry swoich samochodów w celu ustrzeżenia się mandatu za parkowanie na chodniku, a ściślej mówiąc na drodze dla pieszych.

PS. Pamiętajcie, że przepisy mówią nie o masie pojazdu, lecz o dopuszczalnej masie całkowitej, nazywanej DMC (waga auta + waga załadunku). W tym wypadku to 2,5 tony 😉

Wysokość mandatu za parkowanie na chodniku

Jak za każde przewinienie, także za nieprawidłowe zatrzymywanie się oraz złamanie zakazu postoju, możemy zostać ukarani grzywną. Wysokość mandatu za parkowanie na chodniku to obecnie 100 zł. Jednak konsekwencje dla kierowcy dopuszczającego się tego wykroczenia będą dużo surowsze. Według znowelizowanego taryfikatora punktów karnych, funkcjonariusz policji ma prawo ukarać nas aż 2 punktami karnymi. Przed 17 września był to zaledwie 1 punkt. 

Warto dodać, że za zatrzymywanie pojazdu na skrzyżowaniu oraz w odległości mniejszej niż 10 m od skrzyżowania – mandat wynosi 300 zł i 2 pkt karne. Podobnie przedstawia się sytuacja, gdy zaparkujemy auto na przejściu dla pieszych oraz w odległości mniejszej niż 10 m przed tym, a na drodze dwukierunkowej o dwóch pasach ruchu – także za nimi – mandat to 100 – 300 zł i 2 pkt karne.

Nowe zasady, obowiązują wszystkich kierowców, także tych poruszających się pojazdami z wypożyczalni samochodów Kaizen Rent. Jadąc wynajętym pojazdem nie jesteś poza prawem. Ze swojej strony dbamy o serwis naszych samochodów, utrzymujemy je w nienagannym stanie, pilnujemy przeglądów i ubezpieczamy nasze pojazdy – reszta jest w Twoich rękach. 

Komentarze (0) Pokaż komentarze

Czysty tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Adresy web oraz email zostaną automatycznie skonwertowane w odnośniki