Jak płacić za autostradę? Nowy system poboru opłat na autostradach
Kierowcy mają w Polsce do swojej dyspozycji ponad 1700 km autostrad, z czego 726 km z nich to drogi płatne. 24 czerwca 2021 r. na odcinkach autostrad A4 i A2 wprowadzono zmianę w systemie pobierania opłat. Nie znajdziemy już na nich bramek, przy których mogliśmy dotychczas kupić bilet za przejazd płatnym odcinkiem. Jak płacić za autostradę za pomocą nowego systemu e-TOLL?
Nowe zasady opłat za autostrady w Polsce - system e-TOLL
E-TOLL - nowy system opłat za autostrady jest nadzorowany przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej. Służy do poboru opłaty za przejazd po płatnych odcinkach autostrad, dróg ekspresowych i krajowych zarządzanych przez GDDKiA. E-TOLL zastąpił dotychczasowy system viaTOLL.
Nowy system poboru opłat na autostradach dla użytkowników pojazdów lekkich (do 3,5 t) obowiązuje na dwóch odcinkach autostrad: A2 pomiędzy Koninem a Strykowem oraz A4 pomiędzy Wrocławiem i Gliwicami (Bielany Wrocławskie - Sośnica).
Do korzystania z systemu poboru opłat na autostradach e-TOLL konieczne jest pobranie specjalnej aplikacji. Jest ona dostępna na smartfony w systemie Android (wersja 6.0 lub wyższym) oraz iOS (14 lub wyższym). Za przejazd możemy również zapłacić:
- na stacjach paliw,
- w innych aplikacjach mobilnych na przykład: (Autopay, SkyCash, mPay, AmberOne, Spark, Orlen Pay
- Przez swoje konto bankowe (w wersji desktop lub mobile). Tę opcję oferują banki: Alior Bank, PKO BP, Bank Pekao, ING Bank Śląski, Bank Pocztowy, Bank Millennium oraz Santander Bank Polska,
- za pomocą urządzeń OBU luz ZSL
E-TOLL - jakie korzyści niesie nowy system poboru opłat na autostradach?
Likwidacja punktów poboru opłat na autostradach ma upłynnić ruch na drogach, a tym samym pozwolić uniknąć korków, zwłaszcza w okresach szczytowych. Przejazd przez miejsca poboru opłat odbywa się obecnie bez szlabanów - kierowcy nie muszą się zatrzymywać w celu dokonania płatności.
Rejestracja w nowym systemie opłat autostradowych w Polsce jest prosta i szybka. Sama aplikacja na telefon pozwala kierowcom monitorować wszystkie opłaty naliczane w systemie e-TOLL, jak też doładowywać konto, z którego będą pobierane należności za przejazdy. Co ważne, aplikacja e-TOLL jest darmowa.
Jak płacić za autostradę aplikacją e-TOLL? Krok po kroku
Aby dokonywać opłaty za autostrady aplikacją e-TOLL konieczna jest rejestracja użytkownika w systemie:
- online w aplikacji lub na stronie etoll.gov.pl (potrzebny jest profil zaufany)
- w stacjonarnej sieci Miejsc Obsługi Klienta
- za pośrednictwem wybranego dostawcy kart flotowych
- w punktach obsługi e-TOLL
1. Po zarejestrowaniu w systemie i ściągnięciu aplikacji e-TOLL wybieramy opcję „Kup e-bilet autostradowy”, a następnie wskazujemy odcinek, którym planujemy jechać.
2. W kolejnym kroku należy wprowadzić numer rejestracyjny pojazdu i zaznaczyć, czy podróżujemy autem osobowym, czy motocyklem. Poruszający się samochodami na zagranicznych rejestracjach będą musieli również zaznaczyć kraj, w którym auto zostało zarejestrowane.
3. W następnym kroku zaznaczamy nazwę wjazdu i zjazdu. Aplikacja zapyta nas również o datę oraz przewidywaną godzinę wjazdu na płatny odcinek autostrady. Co kluczowe - bilet autostradowy pozostaje ważny przez 48 godzin od podanego terminu. E-bilet możemy kupić maksymalnie z 60-dniowym wyprzedzeniem.
4. W aplikacji podajemy dane karty płatniczej, z której zostaną pobrane środki na przejazd płatnym odcinkiem. Za przejazd możemy również zapłacić przelewem bankowym, kartą flotową, czy dokonać płatności mobilnej: BLIK, Pay-By_Link. O pobraniu środków poinformuje komunikat „Zakończono pomyślnie”.
Aplikacja przekazuje dane geolokalizacyjne do systemu e-TOLL, dlatego też należy pamiętać, że w trakcie przejazdu musi być cały czas włączona.
Kierowcom, również korzystającym z usług wypożyczalni Kaizen Rent przypominamy, że poruszanie się płatnymi odcinkami autostrad bez opłaty grozi mandatem w wysokości 500 zł. Karą zagrożona jest zarówno jazda bez biletu autostradowego, jak i wyłączenie aplikacji w trakcie podróży.
Jak uniknąć kary za brak biletu e-TOLL
Gdy zorientowaliśmy się, że po wjechaniu na płatny odcinek autostrady nie mamy biletu — to jeszcze nie powód do paniki. Możemy spokojnie kontynuować naszą podróż, ponieważ w sytuacjach awaryjnych możemy to kupić bilet wstecznie już po przejeździe. Na dopełnienie formalności i opłacenie przejazdu mamy aż 3 dni. Dopiero po tym okresie zostanie wystawiony nam kara i wygenerowane wezwanie do zapłaty.
Komentarze (0) Pokaż komentarze