Jak prawidłowo ruszać samochodem?

Blog

Jak prawidłowo ruszać samochodem?

Każdy aspirujący do miana bycia kierowcą, swoją przygodę z motoryzacją zaczyna od nauki ruszania samochodem z miejsca. Jest to niezbędna i podstawowa czynność, bez opanowania której nie przejdziemy do kolejnych manewrów. Co jest dość oczywiste, jest również wymagana podczas egzaminu na prawo jazdy. Jeśli jesteś młodym, początkującym kierowcą, możesz mieć drobne kłopoty z płynnym ruszaniem czy ruszaniem autem pod górkę. Nie przejmuj się, każdy kierowca kiedyś zaczynał, i każdy miał swoją achillesową piętę. To nieustanne ćwiczenia, powtarzanie, sprawią że nabierzesz doświadczenia i wprawy. Dziś pochylimy się nad tematyką poprawnego ruszania autem, podpowiemy jak ruszyć samochodem krok po kroku, sprawdzimy jak płynnie ruszyć samochodem spod świateł i co zrobić, by podczas ruszania auto nie gasło?

 

Jak ruszyć autem? Teoria dla początkujących

Ruszanie samochodem jest dla kierowcy jak oddychanie. Z czasem ta nie łatwa czynność, staje się nawykiem, odruchem, nad którym się nie zastanawiamy. Jednak początkowo, potrafi niejednego młodego kierowcę zestresować. Dowiedzmy się zatem, jak ruszać samochodem bez nerwów 😊.

Ruszanie autem, musi być poprzedzone przygotowaniem pojazdu do jazdy oraz właściwym uruchomieniem samochodu. Na początek należy ustawić fotel kierowcy w pozycji umożliwiającej jak najlepsze widzenie, ustawienie lusterek i zapięcie pasów. Kolejny krok to odpalenie samochodu. Pamiętaj, to istotne z punktu widzenia egzaminatora. Bo chodzi o wyrobienie prawidłowych nawyków. Dopiero kolejnym krokiem jest ruszanie. 

Podczas ruszania samochodu, poza kierownicą będziesz każdorazowo używał, pedałów sprzęgła (z lewej) i gazu (z prawej), skrzyni biegów, przydatny też będzie obrotomierz. 
Manewr ruszania samochodem odbywa się poprzez jednoczesne  odpuszczanie sprzęgła i delikatne dodawanie gazu – to właśnie te czynności sprawiają kursantom najwięcej problemów, gdyż wymagają wyczucia obu pedałów. Aby silnik nie zgasł, a samochód delikatnie zaczął poruszać się w przód, pomału naciskamy pedał gazu – do czasu, aż na obrotomierzu pojawi się nie więcej niż 2500 obrotów.

Jak poprawnie ruszyć samochodem krok po kroku?

Jak poprawnie ruszyć samochodem krok po kroku?

  1. Wciskamy pedał sprzęgła do oporu, ten umieszczony skrajnie po lewej stronie. Przytrzymujemy go stabilnie lewą stopą.
  2. Zmieniamy pozycję drążka na skrzyni biegów na bieg pierwszy.
  3. Upewniamy się, że dźwignia lewarka hamulca ręcznego nie jest zablokowana.
  4. Prawą nogę ustawajmy nad pedałem gazu.
  5. Jednocześnie bardzo powoli i delikatnie puszczamy sprzęgło i dociskamy gaz. Nie spieszymy się.
  6. Obserwujemy obrotomierz.
  7. Kiedy uzyskamy około 2500 obrotów na minutę, na ułamek sekundy wstrzymujemy odpuszczanie sprzęgła, utrzymując je w pozycji, by auto nie zgasło i w dalszym ciągu dodajemy delikatnie gazu.
  8. Następnie możemy dodać więcej gazu i zwolnić do końca sprzęgło, odkładając nogę na podnóżek. 
  9. Gdy samochód ruszy, zmieniamy bieg na wyższy i kontynuujemy jazdę.
     

Jak ruszać samochodem bez szarpania?

Sprawne ruszanie polega na spokojnych, płynnych i pewnych ruchach. Jednocześnie musimy zachować delikatność i zdecydowanie. Start nie powinien być ani zbyt gwałtowny i szybki, ani zbyt powolny, bo spowoduje to zgaśnięcie silnika. W poprawnym prowadzeniu auta chodzi bowiem o zachowanie „złotego środka”. 

Dlatego tak istotna jest praktyka. Im więcej ćwiczymy na placu manewrowym, im więcej jeździmy samochodem, tym szybciej wyuczymy się płynnych i zdecydowanych ruchów, dzięki którym zapanujemy nad maszyną. 

Szarpanie podczas ruszania samochodem, czy gasnące podczas startu auto to częste przypadłości, które możemy zaobserwować uczestnicząc w ruchu drogowym. Warto zatem na początku swojej przygody za kółkiem, poświęcić więcej czasu i energii na oswojenie pedałów sprzęgła i gazu. Bo to w skoordynowaniu ruchów prawej i lewej nogi tkwi szkopuł poprawnego i płynnego ruszania autem. 

Jest to najważniejszy etap ruszania. Tajemna sztuka, dostępna dla wszystkich i którą chcąc, nie chcąc muszą opanować wszyscy adepci kursów prawa jazdy.  
Pamiętaj! Obrotomierz to twój przyjaciel. Obserwując obroty łatwiej wyczujesz moment, kiedy na sekundę odpuścić sprzęgło, a docisnąć pedał gazu. To właśnie ta krótka chwila, wyczucia i przytrzymania sprzęgła w odpowiedniej pozycji, gdy sprzęgło zaczyna „brać” – to moment, gwałtownego opadania obrotów silnika, mocniejszych wibracji, a tym samym ruszania do przodu. ⬅️

Kolejnym wyzwaniem początkującego kierowcy jest płynne ruszanie spod świateł czy włączanie się do ruchu na zatłoczonym odcinku. W takim wypadku bardziej pożądane jest dynamiczne ruszanie samochodem, tak by inni uczestnicy ruchu drogowego mieli szansę przejechać na zielonym świetle. Dynamiczne ruszanie autem zwykle wiąże się z utratą harmonii. Jak zatem płynne ruszanie spod świateł uczynić energicznym?

By żwawo ruszyć spod świateł, należy szybciej zwolnić sprzęgło, a dociskając pedał gazu, wprowadzić samochód na wyższe obroty. W tym wypadku będzie to około 3000 ob./min. a nawet więcej. Dynamiczne ruszanie, podobnie jak stopniowe wymaga wprawy i ćwiczeń. 

Przydatny artykuł związany z tematem ruszania, o tym jak prawidłowo redukować biegi przeczytasz w naszym tekście: Prawidłowa redukcja biegów - jak redukować biegi?
 

Jak prawidłowo ruszać samochodem do tyłu?

Gdy już opanujemy nie łatwa sztukę ruszania samochodem, możemy śmiało przejść do kolejnej lekcji obowiązkowej dla każdego adepta na prawo jazdy. Jak ruszyć autem do tytułu? W ruszaniu autem do tyłu nie ma większej filozofii. Manewr ten jest powtórzeniem klasycznego manewru ruszania do przodu, z tą tylko drobną różnicą, że zamiast biegu pierwszego, wbijamy wsteczny. Powtarzamy całą sekwencję ruchów, z zachowaniem kolejności, pamiętając by zamiast jedynki wrzucić „R”.

Jak ruszyć autem pod górkę? Przydatne wskazówki

Ruszanie pod górkę, to manewr weryfikowany podczas egzaminu na prawo jazdy. Choć przez wielu kursantów nielubiany, tak naprawdę niewiele różni się od standardowego podejścia. Podstawowa różnica polega na tym, że ruszamy z ręcznego. Jak prawidłowo ruszać samochodem pod górkę?

  1. Na początek wciskamy sprzęgło.
  2. Ustawiamy pierwszy bieg. 
  3. Następnie kładziemy prawą rękę na dźwigni hamulca, a lewą na kierownicy. 
  4. Ciągniemy dźwignię do góry, i zwalniamy blokadę, wciskając przycisk na „rączce” hamulca postojowego. Pamiętajmy, by po wciśnięciu go, nadal ciągnąć dźwignię do góry i nie zwalniać jej jeszcze, inaczej auto się stoczy.
  5. Powoli odpuszczamy nacisk na sprzęgło i wciskamy gaz. 
  6. Gdy poczujemy charakterystyczne drżenie pod pedałem dodajemy mocniej gazu…
  7. …i zwalniamy powoli dźwignię hamulca. 

➡️ Wskazówka. Ruszanie pod górkę powinno być bardziej energiczne. Można sobie pozwolić wówczas, podobnie jak przy dynamicznym ruszaniu spod świateł, na wrzucenie nieco wyższych ok. 3000 obrotów, niż w przypadku tradycyjnego ruszania. Wyższe obroty sprawią, że samochód nie stoczy się po zwolnieniu hamulca ręcznego.

Co zrobić, gdy czujemy że auto zaraz zgaśnie?

Jak już wiecie, ruszanie samochodem, to nie łatwa sztuka, którą da się opanować, poprzez ciągłą praktykę. Na początku gaśniecie silnika podczas próby ruszania zdarzy się nam niejednokrotnie. Kwestia nie poddać się stresowi i próbować. 

Fakt, że auto może zgasnąć podczas ruszania jest ściśle związany z momentem, w którym zbyt szybko samochód zaczyna wytracać obroty.  Dzieje się to wówczas, gdy sprzęgło i gaz osiągają odpowiedni poziom. Co należy zrobić, jeśli poczujemy charakterystyczne szarpnięcie samochodu, spowodowane zbyt małą mocą? 

  • Możemy zablokować na chwilę nogę na pedale sprzęgła i docisnąć pedał gazu. Dodanie gazu zwykle pomaga w takiej sytuacji.
  • Albo możemy też lekko docisnąć sprzęgło, jeśli czujemy, że silnik za chwilę się zdławi. To powinno zapobiec zgaśnięciu silnika.
     

Jak prawidłowo ruszać samochodem z automatyczną skrzynią biegów?

Jeśli pomimo ćwiczeń i treningów, płynne ruszanie samochodem nie jest Twoją mocną stroną. I nawet nasze wskazówki jak ruszyć samochodem krok po kroku na nic się zdały. Nie przejmuj się. Porzuć manualną skrzynię biegów na automat. Poczujesz się bardziej komfortowo, a płynne ruszanie spod świateł przestanie spędzać ci sen z powiek. Bardzo duży wybór popularnych modeli z automatyczną skrzynia biegów znajdziesz w naszej wypożyczalni samochodów w Gdańsku. Zarezerwuj ulubioną klasę i przekonaj się na własnej skórze, jak przyjemna może być jazda bez sprzęgła😉.  

Automatyczne skrzynie biegów wymyślono po to, by ułatwić kierowcom jazdę samochodem. W tym ruszanie autem. Brak sprzęgła, którego nie musimy kontrolować, jest tu kluczową sprawą. Jak ruszać automatem? Uruchamiamy silnik i ustawiamy tryb D – odpowiedzialny za jazdę do przodu. Następnie zwalniamy hamulec i naciskamy pedał gazu, a samochód zacznie jechać przed siebie. Jeśli chcemy ruszyć do tyłu, wrzucamy tryb R – bieg odpowiedzialny za cofanie. Powodzenia!
 

Komentarze (0) Pokaż komentarze

Czysty tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Adresy web oraz email zostaną automatycznie skonwertowane w odnośniki