Czym jest odpowietrzanie hamulców i jak zrobić to samemu?

Blog

Czym jest odpowietrzanie hamulców i jak zrobić to samemu?

Lubisz szybką, dynamiczną jazdę? W swoim samochodzie najczęściej wybierasz tryb SPORT? Jesteś miłośnikiem trekkingu i często za cel swoich podróży wybierasz górzyste tereny? A może prawdziwy z Ciebie mieszczuch i jazda po zatłoczonych ulicach oraz stanie w korkach to twoja codzienność? Jeśli któreś z tych pytań szczególnie do Ciebie pasuje, ten artykuł przeczytaj koniecznie. Tym razem zajmiemy się tematem odpowietrzania hamulców. Sprawdzimy jak odpowietrzyć hamulce i po co w ogóle to robimy? Zapowietrzone hamulce objawy – czyli jak rozpoznać, z czym mamy do czynienia? I jak samemu odpowietrzyć hamulce? Ciekawy? No to jedziemy!

 

Czym jest odpowietrzanie hamulców?

Na początek warto sobie zadać pytanie: dlaczego odpowietrzanie hamulców jest ważnym procesem dla utrzymania bezpieczeństwa? Chyba żadnemu kierowcy nie trzeba przypominać, że układ hamulcowy jest jednym z ważniejszych w naszych samochodach. Odpowiada on za bezpieczeństwo kierowcy, jak również pasażerów i innych uczestników ruchu. Ze względu na ważną funkcję, jaką pełni on w samochodzie, każdy kierowca powinien dbać o to, aby układ hamulcowy był w dobrym stanie technicznym. Odpowietrzanie hamulców jest istotną częścią tego procesu. 

Odpowietrzanie hamulców polega na usunięciu powstających podczas pracy układu wilgoci i powietrza. Pęcherzyki powietrza są niepożądane w układzie hamulcowym, ponieważ mogą utrudnić działanie zaworów i mieszanki płynu. Pojawiają się zazwyczaj, gdy płyn hamulcowy nam się zagotuje np. podczas zbyt częstego przyciskania pedału hamulca lub, gdy jest go po prostu za mało. Szybkie odpowietrzanie jest ważne, ponieważ pomaga zapobiegać zanikaniu siły hamowania. Poprawia on również efektywność działania samego układu hamulcowego, co oznacza lepsze bezpieczeństwo dla całej rodziny podczas jazdy. Proces ten można łatwo wykonać samemu lub skorzystać z usług specjalizujących się w tym mechaników samochodowych. 

Podsumowując, odpowietrzanie hamulców jest niezbędnym procesem mającym na celu utrzymanie bezpiecznego działania układu hamulcowego oraz poprawienie bezpieczeństwa podczas jazdy. Jest to prosty proces, który można łatwo wykonać samemu lub skorzystać z usług specjalisty. Skąd jednak mamy wiedzieć, kiedy należy przeprowadzić odpowietrzanie hamulców? Jak rozpoznać, że hamulce w naszych czterech kółkach są zapowietrzone?

Zapowietrzone hamulce – objawy problemów z układem hamulcowym

Wbrew pozorom rozpoznanie czy hamulce wymagają odpowietrzenia, wcale nie jest takie trudne. Nie trzeba być specjalistom ani tym bardziej mechanikiem z wieloletnim stażem, by postawić diagnozę. Tak naprawdę pęcherzyki powietrza w płynie hamulcowym jesteś w stanie zauważyć gołym okiem nawet w zbiorniczku wyrównawczym. Jednak nim zaczniesz szukać przyczyny, potrzebne są objawy zwiastujące problem. 

O odpowietrzaniu hamulców warto pomyśleć w sytuacji, gdy zupełnie niedawno wymienialiśmy tarcze i klocki hamulcowe, a mimo tego czujemy, że hamulce nie pracują tak, jak powinny. Jeżeli elementy układu hamulcowego są nowe, a płyn hamulcowy też był niedawno uzupełniany, winę za wydłużoną drogę hamowania i opóźnioną reakcję hamulców możemy zrzucić na zapowietrzenie. 

Jakie są typowe objawy problemów z układem hamulcowym? Najczęstszymi objawami są:

  • Wycieki oleju hamulcowego,
  • Słaby pedał hamulca,
  • Dźwięk uderzeń podczas próby jazdy,
  • Problemy ze startem i trzymaniem się na drodze.

W takich sytuacjach konieczne będzie odpowietrzanie układu hamulcowego, aby zapewnić bezpieczeństwo i pewność prowadzenia pojazdu.

➡️ Pamiętaj! Jeśli zauważysz któreś z wymienionych wyżej objawów podczas jazdy autem z naszej wypożyczalni samochodów w Koszalinie, Warszawie czy Krakowie – nie zwlekaj, zadzwoń na naszą infolinię. Nasi konsultanci podejmą odpowiednie kroki. Nie zostaniesz sam z usterką.  

Jak odpowietrzyć układ hamulcowy? Przygotuj się!

Odpowietrzenie układu hamulcowego jest czynnością, którą warto zrobić nawet wtedy, kiedy wydaje się to zbędne. Wymiana klocków lub szczęk to kosztowny zakres prac, który powinien skłonić nas do przeprowadzenia prostego i szybkiego procesu odpowietrzania. Jeśli chodzi o układ hamulcowy, dobrze sprawdza się w tym przypadku powiedzenie, że lepiej zapobiegać niż leczyć. W prostych samochodach można go wykonać we własnym zakresie. W najnowszych modelach jest to możliwe wyłącznie przy pomocy komputera serwisowego. Tyczy się to samochodów z ABS-em.

Jak odpowietrzyć hamulce samemu? Hamulce możesz odpowietrzyć samodzielnie, w domowym warsztacie. Pamiętaj jednak o tym, żeby ściśle trzymać się kolejności wykonywanych czynności. Jak przygotować się do odpowietrzenia hamulców? By prawidłowo przeprowadzić proces odpowietrzania, przygotuj na początek niezbędna narzędzia. Na liście  potrzebnych przedmiotów muszą się znaleźć:

  • Płyn hamulcowy o klasie zalecanej przez producenta
  • Klucz płasko-oczkowy
  • Klucze nasadowe
  • Przezroczysty wężyk
  • Dowolny czysty pojemnik na płyn
  • Zestaw do odpowietrzania
  • Przyda się także pomocnik.

Pamiętaj! Zawsze stosuj płyn o klasie zgodnej ze wskazaniami producenta i taki, jaki stosowany był wcześniej w samochodzie. Zmieszanie płynów różnej klasy może spowodować nieprawidłową pracę układu hamulcowego, a nawet uszkodzenie systemu.

Jak odpowietrzyć hamulce? Skuteczne sposoby odpowietrzania układu hamulcowego

Jak przeprowadzić odpowietrzanie hamulców? Odpowietrzanie układu hamulcowego jest procesem, dosyć precyzyjnym, który należy przeprowadzić w odpowiedniej kolejności. Zaczynamy od zlokalizowania pompy hamulcowej. Jej pozycja jest tutaj najistotniejsza. Jeżeli mamy auto bez ABS-u, odpowietrzanie zaczynamy od koła najbardziej oddalonego od pompy hamulcowej lub według kolejności, jaką podaje producent. Standardowo pompa montowana jest po lewej stronie komory silnika. Wówczas proces rozpoczynamy od koła najbardziej oddalonego od pompy. Prawidłowa kolejność wygląda następująco: 

  1. Prawe tylne koło
  2. Lewe tylne koło
  3. Prawe przednie koło
  4. Lewe przednie koło. 

W autach z ABS-em kolejność będzie odwrotna. W pierwszej kolejności należy odpowietrzyć pompę, a dopiero potem koła zaczynając od tych zlokalizowanych najbliżej pompy, czyli przednich. W związku z tym kolejność odpowietrzanych elementów to:

  1. Pompa hamulcowa,
  2. Moduł ABS (jeśli posiada zawór),
  3. Lewe koło przednie,
  4. Prawe koło przednie,
  5. Prawe koło tylne,
  6. Lewe koło tylne.

Jeżeli ustaliłeś już najważniejsze fakty, możesz przejść do dzieła. Poniższa instrukcja ma zastosowanie do samochodów z  ABS-em. Zdecydowana większość aut poruszających się po ulicach wyposażona jest w ten system. A sama procedura różni się w zasadzie jedynie tym, że proces zaczynamy od odpowietrzania pompy. 

  • Włącz zapłon i kilkakrotnie naciskaj pedał hamulca, aż pojawi się w nich opór. Musisz pozbyć się ciśnienia z układu ABS.
  • Następnie uzupełnij płynem zbiornik wyrównawczy płynu hamulcowego do pełna.
  • Zlokalizuj zawory odpowietrzające. Wyczyść je i ściągnij z nich kapturek.
  • Na zawór nałóż przewód, którego drugą końcówkę umieść w naczyniu wypełnionym do połowy płynem hamulcowym.
  • Ponownie wciskaj pedału hamulca, aż do momentu stawiania oporu – wówczas hamulec należy przytrzymać, odkręcając w tym czasie delikatnie zawór, by zaczął z niego lecieć płyn.
  • Powtarzaj czynność, dopóki w wylewającym się płynie przestaniesz zauważać pęcherzyki powietrza. Zakończ czynność, gdy przestanie wylewać się zapowietrzony płyn.
  • Potem uzupełnij zbiornik wyrównawczy płynu do pełna.
  • Czynność tę powtórz dla obu przednich kół. 

Tylne hamulce odpowietrza się przy wyłączonym zapłonie. Dlatego najpierw należy wyłączyć zapłon, a potem kilkanaście razy wcisnąć pedał hamulca. Następnie przy wciśniętym pedale hamulca można uruchomić zapłon. W kolejnym kroku zamontuj przewód na zawór i powtarzaj czynności jak przy przednich kołach.

Biorąc się za samodzielne odpowietrzanie układu hamulcowego w samochodzie z ABS-em, warto pamiętać o kilku istotnych sprawach, by uniknąć uszkodzenia pompy hamulcowej. 

➡️ Pierwszą rzeczą, o której należy pamiętać podczas procesu odpowietrzania, jest kontrola poziomu płynu hamulcowego w zbiorniku wyrównawczym. Jeżeli zacznie on gwałtownie spadać, powietrze może przedostać się do pompy hamulcowej i uszkodzić ją. W takiej sytuacji nie obejdzie się nez wizyty w serwisie.

➡️ Kolejnym ważnym aspektem jest czas pracy pompy ABS. Nie powinna ona pracować dłużej niż 2 min. Dlatego podczas odpowietrzania pamiętaj o tym, aby po 2 minutach, robić 10-minutową przerwę na jej ochłodzenie. 

Jak odpowietrzyć układ hamulcowy, gdy nie mamy nikogo do pomocy? Na to też znajdzie się sposób. Wystarczy zainwestować w zestaw do odpowietrzania hamulców. Najprostszy kosztuje od 70 zł do 100 zł i można go wykorzystywać wielokrotnie. Warto mieć na uwadze, że zestaw wymaga podłączenia do kompresora, ponieważ nie zadziała bez sprężonego powietrza. To dobre rozwiązanie dla tych, którzy lubią majsterkować przy swoich samochodach. 

Jak sprawdzić skuteczność odpowietrzenia hamulców?

Przede wszystkim, należy sprawdzić poziom płynu hamulcowego. Jeśli odnotujesz spadek jego ilości, to oznacza, że proces odpowietrzenia został skutecznie przeprowadzony. Skuteczność przeprowadzonego procesu zweryfikujesz też poprzez sprawdzenie, czy pedał hamulca jest twardy i czy układ reaguje na dociąganie ręcznego systemu hamulcowego.
 
Pamiętaj, że choć odpowietrzenie hamulców wydaje się prostą czynnością, to jednak warto mierzyć siły na zamiary. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do swojej wiedzy lub umiejętności technicznych, zalecamy skonsultowanie się ze specjalistami w celu uniknięcia ewentualnych uszkodzeń, lub problemów.

Czujesz niedosyt wiedzy? Sprawdź co zrobić, gdy sprzęgło nie odbija?

Komentarze (0) Pokaż komentarze

Czysty tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Adresy web oraz email zostaną automatycznie skonwertowane w odnośniki