Kiedy wymienić wycieraczki

Blog

Kiedy wymienić wycieraczki samochodowe?

Wycieraczki samochodowe, które pozwalają na szybkie oczyszczenie szyby pojazdu, zapewniają kierowcom poprawę widoczności w trakcie deszczu lub opadów śniegu. Tak jak większość sprzętu zamontowanego w samochodzie, ulegają stopniowemu zużyciu. Kiedy wymienić wycieraczki samochodowe? Na co zwrócić uwagę przy ich wyborze? Ile kosztuje wymiana wycieraczek? O tym poniżej!

 

Kiedy wymienić wycieraczki samochodowe?

Wymiana wycieraczek w samochodzie jest konieczna przede wszystkim w sytuacji, gdy nie zbierają wody i zabrudzeń tak dobrze, jak dotychczas. Zużyte wycieraczki pozostawiają smugi, które pogarszają widoczność podczas jazdy.

Kolejnym znakiem, świadczącym o konieczności wymiany wycieraczek w samochodzie, są niepokojące odgłosy wydawane podczas ich pracy. Zwróćmy przy tym uwagę, kiedy pojawiają się irytujące dźwięki – wycieraczki mogą piszczeć i zgrzytać z powodu zużycia, jak i przy użytkowaniu na kompletnie suchej szybie. Trzeba więc pamiętać o używaniu płynów do spryskiwaczy, właściwych do danej pory roku.

Rdza na przegubach ramion i na haku mocującym powoduje nierównomierny docisk do szyby - również w tym przypadku konieczna jest wymiana wycieraczek w samochodzie. Przeskakiwanie wycieraczki ma negatywny wpływ na bezpieczeństwo jazdy i może prowadzić do trwałych uszkodzeń powierzchni szyby.

Wymiana wycieraczek w samochodzie — jak często?

Producenci wycieraczek określają żywotność swoich produktów na pół roku lub rok. Wymiana wycieraczek w samochodzie powinna odbyć się przed zimą — to właśnie o tej porze są one najczęściej włączane. Niekiedy jednak, pióra zniszczone działaniem mrozu, należy wymienić również wiosną.

W wypożyczalni Kaizen Rent dbamy o stan oferowanych samochodów na wynajem, w tym również na sprawność zamontowanych w nim wycieraczek. Regularnie wymieniane zapewniają komfort i bezpieczeństwo jazdy.

Wymiana wycieraczek w samochodzie jest konieczna nawet wtedy, gdy były one słabo eksploatowane — na przykład w pojeździe, który był długo garażowany. A to dlatego, że guma na piórach wycieraczek straciła swoją sprężystość i elastyczność .

Wymiana wycieraczek samochodowych - na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Wiemy już, kiedy wymienić wycieraczki w samochodzie - a czym kierować się podczas ich wyboru?

Rodzaje wycieraczek

W sprzedaży znajdziemy trzy rodzaje wycieraczek samochodowych: tradycyjne (nazywane szkieletowymi, sztywne ramię metalowe dociska gumowe pióro do szyby), płaskie (bezszkieletowe, w których ramię połączone jest z piórem) i hybrydowe (stanowiące połączenie wycieraczek szkieletowych i bezszkieletowych).

Rodzaje mocowań

Ważne, aby przy wymianie wycieraczek w samochodzie na nowe sprawdzić ich mocowanie. Na rynku znajdziemy wycieraczki wyposażone w adaptery umożliwiające ich montaż na różnego rodzaju zaczepach. 

Rozmiar

Podczas wymiany wycieraczek w samochodzie powinniśmy określić, jaki rozmiar (długość) piór będzie odpowiedni dla naszego pojazdu. Jeżeli w aucie zamontowane są oryginalne wycieraczki lub odpowiadające im rozmiarem, to wystarczy je zmierzyć. Pomocny będzie też katalog producenta wycieraczek. Wpisując markę i model, otrzymamy w wynikach kilka propozycji.

Marki

Przy wymianie wycieraczek w samochodzie warto postawić na sprawdzonych producentów. Najlepszą jakościowo opcją są wycieraczki takich marek, jak Bosch (np. model Bosch Aero Twin 3, ok. 82 zł), Valeo (np. model Valeo 577804, ok. 95 zł) lub Denso (np. model Denso Hybrid DU-055L, ok. 50 zł).

Ile trwa i ile kosztuje wymiana wycieraczek samochodowych?

W celu wymiany wycieraczek w samochodzie należy odgiąć ich ramiona w górę, a następnie nacisnąć niewielki zatrzask na spodzie wycieraczki, gdzie styka się ona z metalowym ramieniem. Po odblokowaniu zatrzasku przesuwamy wycieraczkę w kierunku dołu ramienia. 

Następnie umieszczamy plastikowy adapter w metalowym haku, nie wciskając go jednak do końca. Do adaptera montujemy nową wycieraczkę i pewnym ruchem przesuwamy w górę ramienia. Charakterystyczne kliknięcie to znak prawidłowego zamontowania wycieraczki. Na koniec delikatnie opuszczamy “ramiona” wycieraczek na szybę.

Wymiana wycieraczek w samochodzie, która zajmuje nie więcej niż kilka minut, może być przeprowadzona samodzielnie przez właściciela samochodu. Jeśli jednak nie czujemy się pewnie, możemy udać się do zaufanego mechanika, który wykona zadanie za kilkanaście złotych.

Komentarze (0) Pokaż komentarze

Czysty tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Adresy web oraz email zostaną automatycznie skonwertowane w odnośniki