Jak prawidłowo wykonać parkowanie równoległe

Blog

Jak prawidłowo wykonać parkowanie równoległe? Kilka wskazówek

Parkowanie to jedna z kluczowych czynności, które powinien opanować każdy kierowca. Wśród sposobów parkowania wyróżnia się parkowanie równoległe – często jedyne do wykonania w zatłoczonej przestrzeni miejskiej i w jednokierunkowych uliczkach. Parkowanie równoległe tyłem i parkowanie równoległe przodem – jak poprawnie wykonać manewr? Przedstawimy krok po kroku technikę parkowania równoległego.

 

Parkowanie równoległe – na czym polega?

Parkowanie równoległe, potocznie nazywane „na kopertę” to manewr polegający na ustawieniu samochodu wzdłuż osi drogi (pokonywanego pasa ruchu), między dwoma innymi samochodami. Wyróżnia się dwa rodzaje parkowania równoległego – tyłem lub przodem.

Parkowanie równoległe to cenna umiejętność, która zazwyczaj jest  weryfikowana podczas egzaminu na prawo jazdy. Jest też niezbędna podczas codziennej jazdy po mieście. Przydaje się również kierowcom parkującym samochodami wypożyczonymi w Kaizen Rent.

Parkowanie równoległe tyłem lub przodem – jaki odstęp?

Parkowanie równoległe tyłem i parkowanie równoległe przodem jest dla wielu kierowców nie lada wyzwaniem. Problematyczne jest dla nich zwłaszcza dokonanie trafnej oceny długości własnego auta względem ilości miejsca parkingowego między zaparkowanymi pojazdami.

Pamiętajmy, że przestrzeń do parkowania równoległego tyłem lub parkowania równoległego przodem powinna mieć co najmniej dwie długości samochodu. Po wykonanym manewrze pozostawmy bezpieczną odległość za i przed samochodami stojącymi po sąsiedzku.

Parkowanie równoległe tyłem – jak prawidłowo je wykonać?

Parkowanie równoległe tyłem pozwala na zaparkowanie samochodu w miejscu, gdzie jest niewiele wolnej przestrzeni. Jak wykonać parkowanie równolegle tyłem? Schemat krok po kroku przedstawiamy poniżej.

 1. Włącz kierunkowskaz, aby poinformować pozostałych uczestników ruchu o swoich zamiarach.
 2. Ustaw samochód równolegle do pojazdu, za którym chcesz zaparkować. Stań dość blisko zaparkowanego auta – najlepiej ok. 50-100 cm.
 3. Włącz wsteczny bieg. Ustaw samochód tak, aby jego koła znajdowały się na wysokości zderzaka już zaparkowanego samochodu.
 4. Maksymalnie skręć kierownicę w kierunku miejsca parkingowego – w zależności od tego, czy wykonujesz parkowanie równoległe po lewej stronie, czy po prawej stronie ulicy.
 5. Sprawdź, czy z naprzeciwka nie nadjeżdża żaden pojazd. Jeśli tak, to poczekaj z wykonywaniem manewru, aby go przepuścić. Przód Twojego auta może uniemożliwić mu przejazd lub może dojść do zahaczenia o siebie obu pojazdów.
 6. Powoli cofaj samochód przy maksymalnym skręcie kół. Obserwuj jednocześnie lewe lusterko – kiedy pojawi się w nim cały pojazd i niewielka przestrzeń między nim a tyłem Twojego auta – dwukrotnie odkręć kierownicę i wyprostuj koła.
 7. Dalej cofaj samochód z wyprostowanymi kołami do chwili, kiedy prawy róg Twojego samochodu znajdzie się na wysokości lewego reflektora zaparkowanego z przodu auta. Możesz również obserwować krawężnik w prawym lusterku.
 8. Maksymalnie skręć kierownicę w lewo i wyrównaj pozycję względem zaparkowanych samochodów. W razie potrzeby wykonaj korektę.
 9. Zatrzymaj samochód, zaciągnij hamulec ręczny i zgaś silnik.

Parkowanie równoległe przodem – technika

W opinii wielu kierowców, parkowanie równoległe przodem jest łatwiejsze od parkowania równoległego tyłem. Warto mieć jednak na uwadze, że gdy przestrzeń między dwoma zaparkowanymi autami jest niewielka, to zdecydowanie łatwiej będzie zaparkować w takim miejscu tyłem.

Jak zaparkować równolegle przodem?

Prawidłowa technika parkowania równoległego przodem wygląda następująco:

 1. Włącz kierunkowskaz, aby poinformować innych kierowców o planowanym manewrze.
 2. Skręć kierownicę w stronę wybranego miejsca parkingowego – dopasowując przy tym stopień skrętu do wolnej przestrzeni.
 3. Zbliżając się do krawężnika, odbij kierownicę w przeciwnym kierunku – tak, aby auto ustawiło się równolegle względem zaparkowanych pojazdów.
 4. Jeśli samochód jest ustawiony krzywo lub wystaje – zrób korektę. Na koniec wyprostuj koła.
 5. Zatrzymaj samochód, zaciągnij hamulec ręczny i wyłącz silnik.

Komentarze (0) Pokaż komentarze

Czysty tekst

 • Znaczniki HTML niedozwolone.
 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
 • Adresy web oraz email zostaną automatycznie skonwertowane w odnośniki