Wpadnięcie pedału sprzęgła. Co zrobić, gdy przydarzy się to w trasie?

Blog

Wpadnięcie pedału sprzęgła. Co zrobić, gdy przydarzy się to w trasie?

Współczesna motoryzacja odchodzi od tradycyjnej skrzyni zmiany biegów na rzecz automatów, które są coraz bardziej popularne wśród użytkowników. Wszystko po to, by uczynić prowadzenie samochodu przyjemniejszym i łatwiejszym. Brak sprzęgła czyni jazdę bardziej płynną.  

Jednak wśród kierowców wielu jest przeciwników automatyzacji samochodów. Zwolennicy tradycyjnej skrzyni biegów nie mają zaufania do nowoczesnych systemów, które wyręczają kierowców w wielu decyzjach. Zmiana biegów, operowanie sprzęgłem daje im poczucie pełnej kontroli nad autem i sytuacją na drodze. 

Jednak sprzęgło, jako element używany podczas jazdy nieustannie szybko się zużywa i ulega awariom. Każda awaria samochodu przyprawia jego właściciela o ból głowy. Zwłaszcza kiedy przydarzy się w trasie. Jedną z popularniejszych jest wpadnięcie pedału sprzęgła.

Istnieje kilka powodów, dla których sprzęgło zostaje w podłodze. Dlaczego tak się dzieje? Jakie są przyczyny zapadniętego sprzęgła? Czym dokładnie objawia się wpadnięcie pedału sprzęgła? I jak radzić sobie w podróży, gdy pedał sprzęgła nie odbija?
 

Zacznijmy od początku. Do czego w ogóle służy sprzęgło? Jego rolą jest przenosić moment obrotowy z koła zamachowego na skrzynię biegów. Każdorazowa zmiana biegów, ruszanie z miejsca oraz koniec hamowania determinują nas do wciskania pedału sprzęgła. Wciskamy, puszczamy i tak w kółko, zwłaszcza w mieście, gdzie trudno utrzymać jednakową prędkość. Nic więc dziwnego, że sprzęgło często ulega uszkodzeniom. 

Czym dokładnie objawia się wpadnięcie pedału sprzęgła?

Kiedy zauważysz, że sprzęgło nie odbija, a biegi nie wchodzą, nie bagatelizuj sytuacji. Zatrzymaj się i sprawdź czy nie nastąpił wyciek płynu hamulcowego. Zlokalizowanie wycieku nie jest trudne, wystarczy wiedzieć, gdzie szukać. 

  • Na początek dotknij wykładzinę pod pedałem sprzęgła. Tam znajduje się pompa sprzęgła. Jeśli jest wilgotna lub mokra masz pewność, że sprzęgło wymaga niechybnej naprawy. 
  • Płyn hydrauliczny może wyciekać też spod maski samochodu. Sprawdź zatem miejsce postojowe, czy jakaś ciecz nie kapie na ziemie. 
  • Następnie zajrzyj pod maskę – jeśli to problem z układem hydraulicznym sprzęgła, znajdziesz wilgoć przy skrzyni biegów.

Może się również zdarzyć zapowietrzenie układu hydraulicznego. Taka awaria choć nie związana bezpośrednio z uszkodzeniem elementów sprzęgła, może wywołać bardzo podobne objawy i może wpłynąć na pogorszenie hamowania.

O tym jak dbać o układ hamulcowy sprawdzisz w jednym z naszych poradnikowych artykułów: Jak rozpoznać zużyte tarcze hamulcowe?

Jakie są przyczyny i czym dokładnie objawia się wpadnięcie pedału sprzęgła?

Jedną z popularnych usterek sprzęgła jest tzw. zapadnięte sprzęgło. Na czym konkretnie polega ta awaria? 

  1. Sprzęgło po wciśnięciu nie odbija tylko zostaje w podłodze. 
  2. Sprzęgło może powrócić do góry z pewnym opóźnieniem.
  3. Sprzęgło może nie podnieść się do końca. 

Wszystkie wymienione powyżej sytuacje to objawy uszkodzenia sprzęgła lub układu hydraulicznego, który steruje sprzęgłem. Niestety, zwiastują one poważny problem, którego nie należy lekceważyć.

Bardzo często w samochodach starszego typu za zapadnięcie pedału sprzęgła odpowiada zerwana lub naciągnięta linka. O zerwanej lince sygnalizuje głośna praca pedału sprzęgła oraz opór, jaki stawia przy wciskaniu. W sytuacji, gdy sprzęgło jest nisko położone, ale nie dobiło do samej podłogi, prawdopodobnie wystarczy linkę wyregulować.  

Jednak nie tylko zerwana linka sprawia, że sprzęgło nie odbija. Może  to świadczyć także o uszkodzeniu jednego z elementów, jak łożysko oporowe, docisk sprzęgła lub łapa sprzęgła. Każde z wymienionych wymaga interwencji mechanika. 

W nowych samochodach sprzęgło sterowane jest hydraulicznie. A to wiąże się z tym, że poza uszkodzeniami mechanicznymi może też dojść do wycieku płynu hydraulicznego.
Wyciek płynu hydraulicznego może mieć bardzo poważne konsekwencje dla naszego bezpieczeństwa podczas jazdy. Układ hydrauliczny do sterowania sprzęgłem jest zwykle połączony z układem hamulcowym. Wyciek jednego z płynów powoduje spadek ciśnienia w układzie hamowania. Ma to bezpośrednie przełożenie na sprawną pracę hamulców.

Co zrobić, gdy sprzęgło nie odbija?

Warto jak najszybciej pozbyć się tej usterki, by nie pogorszyć sytuacji i nie doprowadzić do uszkodzenia kolejnych elementów powiązanych bezpośrednio ze sprzęgłem jak skrzynia biegów. Pamiętaj, każda mała usterka pozostawiona bez interwencji mechanika, przerodzi w się dużo poważniejszą awarię. I dużo droższą. Koszt wymiany linki sprzęgła to niewielki koszt od 50 zł do max. 500 zł. Jednak całkowita wymiana skrzyni wraz ze sprzęgłem to już spory wydatek w okolicach 1,500 – 2 000 złotych. Nie lekceważ też wycieku płynu, który nie pozostanie bez wpływu na skuteczność hamowania. Pamiętaj od tego zależy Twoje bezpieczeństwo i innych uczestników ruchu drogowego.

Niezależnie od przyczyny wpadnięcia pedału sprzęgła, warto jak najszybciej udać się do mechanika. Konsekwencją postępującej awarii może być nie tylko utrudnienie, ale wręcz uniemożliwienie prowadzenia auta i ostatecznie nawet wypadek.

Co zrobić, gdy sprzęgło wpadło w podłogę w trasie?

Jeżeli zauważysz, że pedał sprzęgła nie odbija, nie ruszaj w trasę, nie ryzykuj. Lepiej zostaw auto na parkingu, podjeździe czy innym miejscu postojowym i wezwij pomoc drogową. Zużywające się elementy zwykle dają o sobie znać. Warto zatem obserwować swoje auto i słuchać dźwięków, jakie wydaje. To pozwoli nam na przyszłość uniknąć niespodzianek podczas podroży. 

Jednak co możemy zrobić, gdy sprzęgło nie odbija i biegi nie wchodzą, a my jesteśmy w trasie? Czy można jechać samochodem bez sprzęgła?

Z zapadniętym sprzęgłem jeździmy tylko w nagłych i awaryjnych sytuacjach, np. gdy podczas podróży sprzęgło wpadnie w podłogę. Poszukajmy najbliższego warsztatu samochodowego, zadzwońmy po pomoc drogową lub mobilnych mechaników – pokonywanie dłuższych dystansów niż kilka kilometrów nie ma sensu. Narażamy w ten sposób nie tylko siebie i innych kierowców poruszających się po drodze, ale też mocno obciążamy skrzynię biegów, a to spowoduje jej przedwczesne zużycie. Z niesprawnym sprzęgłem jeździmy tylko wtedy, gdy mamy kilka kilometrów do domu lub warsztatu i nie ma innego wyjścia. 

Co zrobić gdy sprzęgło nie odbija w aucie z wypożyczalni samochodów? Nasze pojazdy, które udostępniamy na wynajem są regularnie serwisowane i przechodzą wszystkie obowiązkowe przeglądy. Są również objęte pakietem ubezpieczeń oraz 24 h opieką Assistance. Dlatego, nie martw się. W takiej awaryjnej sytuacji nie zostaniesz sam. Nasi fachowcy podstawią Ci nowy, sprawny pojazd z najbliższego oddziału czy to będzie wypożyczalnia samochodów Zielona Góra, czy Warszawa i zajmą się uszkodzonym samochodem. 

Jak zapobiegać wpadnięciu pedału sprzęgła?

To jak traktujemy sprzęgło, świadczy o klasie kierowcy. Wprawiony kierowca gładko przełącza biegi i operuje pedałami, zapewniając płynną i komfortową jazdę. Wszelkie szarpnięcia, nagłe ruchu auta, nieprawidłowości w płynnej jeździe to nie tylko dyskomfort dla pasażerów. Takie niewprawne zachowania mogą też źle wpływać na sprzęgło. 

Trwałość tego elementu szacuje się na 150–200 tysięcy kilometrów. Jednak na to jak długo faktycznie pozostanie sprawne, ma wpływ styl jazdy kierowcy. Również ruch miejski, gdzie co rusz zmienia się przełożenia, jest bardzo wyniszczający i bezpośrednio wpływa na żywotność sprzęgła. Dlatego, by pozostało jak najdłużej w dobrej kondycji i nie sprawiało nam niespodzianek typu: sprzęgło wpadło w podłogę, warto wprowadzić w życie kilka prostych zasad.  

  1. Zmieniając biegi, dociskaj sprzęgło do końca i unikaj jechania na półsprzęgle. 
  2. Po zmianie przełożenia łagodnie zdejmuj nogę ze sprzęgła. Wszystkie gwałtowne ruchy są niepożądane.
  3. Nie trzymaj stopy nieustannie opartej na sprzęgle. Bez odrywania pięty odkładaj stopę na podpórkę.
  4. Nie używaj sprzęgła zawczasu, lecz tuż przed wykonywanym manewrem – zjeżdżając na postój, wciśnij je chwilę przed zatrzymaniem pojazdu.
  5. Nie ruszaj z drugiego biegu.
  6. Większą precyzję i lepsze wyczucie sprzęgła zapewni Ci odpowiednie obuwie. Do jazdy zakładaj buty na płaskiej, cienkiej podeszwie.

Powodzenia. Mamy nadzieję, że nasze wskazówki przydadzą Ci się w podróży. Kaizen Rent #zNamiPoDrodze
 

Komentarze (0) Pokaż komentarze

Czysty tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Adresy web oraz email zostaną automatycznie skonwertowane w odnośniki